Awantura - serial godny polecenia czy do zapomnienia?

Awantura - serial godny polecenia czy do zapomnienia?

thumbnail
author-image

Mikołaj Wysocki

10.09.2023 | 7 min.

Seriale obyczajowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród polskich widzów. Opowieści osadzone w realiach współczesności, z barwnymi bohaterami i wciągającymi zawiłościami fabularnymi, pozwalają widzom przenieść się do innego świata - tak bliskiego i jednocześnie odległego od codziennej rutyny. Jednym z takich seriali, który wzbudził emocje i dyskusje wśród odbiorców, był emitowany w latach 2007-2009 serial "Awantura". Czy produkcja ta rzeczywiście zasługuje na miano kultowej, czy może wraz z upływem czasu straciła swój blask? Przyjrzyjmy się bliżej fabule, realizacji i odbiorowi tego niezwykle popularnego swego czasu serialu.

Fabuła i bohaterowie serialu Awantura

Główni bohaterowie i ich relacje

W centrum fabuły serialu znajduje się losy trzech rodzin - Kwiatkowskich, Wiśniewskich i Zielińskich, które od pokoleń mieszkają w jednej kamienicy na warszawskiej Pradze. Każda z rodzin reprezentuje inny typ mentalności i statusu społecznego, co prowadzi do licznych konfliktów i spięć. Role główne grają m.in. Maria Pakulnis (matka rodziny Wiśniewskich), Paweł Deląg (ojciec rodziny Kwiatkowskich) oraz Małgorzata Foremniak (córka państwa Zielińskich). Aktorzy świetnie oddają charakter swoich postaci i relacje między bohaterami.

Wątki poboczne i rozwój postaci

Poza głównymi bohaterami, istotną rolę w serialu odgrywają też postacie drugoplanowe - sąsiadów i znajomych głównych rodzin. Ich losy i problemy przeplatają się z życiem głównych bohaterów. Ważny jest też wątek homoseksualny, poruszający kwestię tolerancji oraz akceptacji odmienności. Wraz z rozwojem akcji dobrze przedstawiona jest też transformacja postaci - np. buntownicza córka państwa Wiśniewskich z czasem dojrzewa i zaczyna podejmować odpowiedzialne decyzje.

Ciekawostki o aktorach grających główne role

W rolach głównych wystąpili znakomici aktorzy, znani widzom z wielu innych produkcji. Niewątpliwie ogromnym atutem serialu jest kreacja Marii Pakulnis, doceniana przez krytykę. Małgorzata Foremniak z kolei na planie serialu poznała swojego przyszłego męża. Ciekawostką jest też to, że reżyser musiał przekonać Pawła Deląga, by przyjął swoją role - aktor początkowo wahał się, czy poradzi sobie z kreacją opuszczonego ojca.

Ocena warstwy fabularnej i scenariusza Awantury

Mocne i słabe strony fabuły

Mocną stroną "Awantury" jest niewątpliwie ciekawa, wielowątkowa fabuła, przedstawiająca uniwersalne problemy, z jakimi mierzą się współczesne rodziny. Scenarzyści umiejętnie prowadzą widza przez kolejne odsłony losów bohaterów, dbając o zaskakujące zwroty akcji. Mankamentem jest pewna schematyczność niektórych wątków - np. konflikt matki zbuntowanej nastolatki z córką bywa momentami zbyt stereotypowy.

Poziom dialogów i narracji

Dialogi w serialu są barwne i naturalne, oddają charakter postaci. Często mają też funkcję komiczną - ożywiają akcję i wnoszą luz. Gorzej wypada narracja - zbyt dużo w niej oczywistych stwierdzeń i powtórzeń. Momentami brakuje finezji i niuansów w prowadzeniu akcji.

Porównanie z innymi polskimi serialami obyczajowymi

"Awantura" wyróżnia się na tle ówczesnych polskich seriali obyczajowych przede wszystkim świeżym, "nieschematycznym" spojrzeniem na współczesne realia. Unika ona ckliwości i nadmiernego dydaktyzmu. Swobodniejsze, bardziej odważne podejście twórców stanowi sporą zaletę w porównaniu z np. konwencjonalnym "Na dobre i na złe".

Realizacja i aspekty techniczne serialu Awantura

Reżyseria i zdjęcia

Reżyserii "Awantury" podjął się znany twórca filmowy Michał Kwieciński, który z powodzeniem przełożył swoje doświadczenie na grunt serialu. Jego reżyseria jest dynamiczna, dopasowana do charakteru opowieści. Zdjęcia w naturalny, nienachalny sposób oddają nastrój scen. Operatorzy umiejętnie wykorzystują światło i kolory.

Scenografia i kostiumy

Scenografia w serialu pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale też charakteryzującą - wnętrza mieszkań bohaterów wiele mówią o ich osobowości i statusie materialnym. Kostiumy również dobrze oddają charakter postaci, ich wiek i pochodzenie społeczne.

Muzyka i montaż

Muzyka w serialu pełni raczej dyskretną funkcję ilustracyjną. Montaż jest płynny, akcja rozwija się w odpowiednim tempie. Dłuższe, spokojniejsze sceny dialogowe przeplatają się z dynamicznymi i pełnymi napięcia.

Odbiór serialu Awantura przez widzów i krytyków

Popularność i oglądalność poszczególnych sezonów

"Awantura" przyciągnęła przed ekrany spore rzesze widzów, notując bardzo dobre wyniki oglądalności. Szczególnie popularny okazał się pierwszy sezon, zaś w kolejnych zainteresowanie nieco się zmniejszyło, co jest typowe dla większości produkcji serialowych.

Opinie widzów na forach internetowych

Serial spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez większość widzów, którzy chwalili dobrą obsadę, wciągającą fabułę i humor. Pojawiły się jednak także głosy krytyki pod adresem schematyczności niektórych wątków i przerysowania postaci.

Recenzje w prasie i portalach kulturalnych

Recenzenci docenili świeże spojrzenie twórców i dobrą obsadę aktorską. Zarzucano jednak miejscami zbyt tendencyjne i moralizatorskie potraktowanie pewnych wątków. ogólnie serial zebrał pozytywne, choć nie zachwycone recenzje.

Podsumowanie: Czy Awantura to serial wart obejrzenia?

Mocne strony, dla których warto obejrzeć

Niewątpliwie za obejrzeniem "Awantury" przemawiają: ciekawa fabuła, dobre aktorstwo, humor i dystans twórców do przedstawianej rzeczywistości. To serial, który wciąga i bawi, a jednocześnie skłania do refleksji.

Słabe strony i wady produkcji

Pewne zarzuty można mieć co do schematyczności i tendencyjności niektórych wątków. Dialogi i narracja nie zawsze stoją na najwyższym poziomie. Są to jednak niedoskonałości nie przekreślające ogólnych walorów serialu.

Czy po latach od premiery serial wciąż się broni

Mimo kilkunastu lat, które upłynęły od premiery, "Awantura" wciąż może stanowić świetną rozrywkę i być źródłem wielu refleksji na temat współczesnych realiów. To produkcja, która łączy walory artystyczne z atrakcyjną, wciągającą fabułą. Zdecydowanie warto do niej wrócić.

Podsumowanie

Podsumowując, "Awantura" to serial, który z pewnością warto obejrzeć i który przeszedł do kanonu polskich produkcji telewizyjnych. Chociaż nie jest pozbawiony wad, to rekompensują je liczne zalety - przede wszystkim wciągająca, wielowątkowa fabuła, świetnie zarysowane postacie i aktorska obsada na najwyższym poziomie. To serial, który bawi i wzrusza, ale też skłania do refleksji nad współczesnym światem. Choć od premiery minęło już kilka lat, wciąż z powodzeniem może konkurować z nowszymi produkcjami telewizyjnymi. Zdecydowanie warto przypomnieć sobie tę kultową już pozycję polskiego serialu obyczajowego.

Najczęściej zadawane pytania

Ile sezonów liczy serial "Awantura"?

"Awantura" składa się z 3 sezonów, łącznie 52 odcinków.

Gdzie można obejrzeć serial "Awantura"?

Serial emitowany był pierwotnie na antenie TVP1. Obecnie odcinki dostępne są m.in. na platformach Netflix oraz Player.pl.

Kto reżyserował serial "Awantura"?

Reżyserią serialu zajął się znany polski reżyser filmowy Michał Kwieciński.

Kto grał główne role w "Awanturze"?

W rolach głównych wystąpili m.in. Maria Pakulnis, Paweł Deląg, Małgorzata Foremniak, Bartłomiej Topa i Magdalena Walach.

Kiedy miała miejsce premiera serialu "Awantura"?

Pierwszy odcinek serialu wyemitowano w 2007 roku na antenie TVP1.

Udostępnij
author
Mikołaj Wysocki

Zafascynowany światem filmu i seriali. Na blogu dzielę się recenzjami, ciekawostkami i rekomendacjami. Rozrywka to moja pasja, a ekran to mój kawałek sztuki. Zapraszam do kinowej podróży!

Oceń artykuł
Ocena: 0 Liczba głosów: 0