Daisy Jones and the Six - nasza opinia o serialu muzycznym

Daisy Jones and the Six - nasza opinia o serialu muzycznym
Autor Sylwia Urbańska
Sylwia Urbańska16 września 2023 | 8 min

Muzyka rockowa od zawsze fascynowała miliony słuchaczy na całym świecie. Jej buntowniczy charakter, charyzmatyczni wykonawcy i chwytliwe melodie na stałe wpisały się w kanon kultury popularnej. Nic więc dziwnego, że Hollywood próbuje od czasu do czasu przenieść ten rockandrollowy klimat na ekran. Jedną z najciekawszych prób w tym zakresie jest niewątpliwie serial Daisy Jones & The Six, który miał premierę w 2022 roku. Oparta na bestsellerowej powieści Taylor Jenkins Reid produkcja przedstawia fikcyjną historię zespołu z Los Angeles, który osiągnął w latach 70. ogromną popularność, by nagle bez ostrzeżenia zniknąć ze sceny muzycznej. Czy serialowi udało się oddać niepowtarzalny duch epoki i stworzyć wiarygodną opowieść o sławie i jej cenie? Zapraszamy do lektury naszej recenzji.

Fabuła i postacie serialu Daisy Jones and the Six

Początki zespołu i jego liderzy

Akcja serialu rozpoczyna się w połowie lat 60. w Los Angeles. Poznajemy wówczas historię tytułowej bohaterki Daisy Jones - utalentowanej, lecz zagubionej dziewczyny marzącej o karierze piosenkarki. Jej drogi krzyżują się z muzykami zespołu The Six, na czele z charyzmatycznym liderem Billem Hammondem. Ten uznany gitarzysta stoi u progu wielkiej kariery, lecz zmaga się z nałogiem alkoholowym. Inny kluczowy członek grupy to klawiszowiec Karen Sirko - ambitna artystka, której uczucia do Hammonda komplikują relacje w zespole.

Daisy dołącza do The Six

Gdy Daisy dostaje szansę zaśpiewania z The Six, okazuje się, że jej głos idealnie współgra z dźwiękiem zespołu. Dziewczyna dołącza do grupy, która zmienia nazwę na Daisy Jones & The Six. Na fali nowej energii zespół zdobywa ogromną popularność, nagrywa album "Aurora" i wyrusza w trasę koncertową. Jednak sława i wyścig szczurów zaczynają odbijać się na psychice muzyków.

Konflikty i rozpad zespołu

Koncerty przeradzają się w coraz większe szaleństwo, a w zespole narastają napięcia. Karen i Bill nie potrafią porozumieć się w kwestii swoich uczuć. Tymczasem między Daisy i Hammondem rodzi się misterna relacja, która zaczyna przesłaniać wszystko inne. Pod wpływem narkotyków i alkoholu sytuacja wymknie się spod kontroli, prowadząc do dramatycznego finału.

Oprawa muzyczna i aktorstwo w serialu

Ścieżka dźwiękowa i piosenki

Jednym z największych atutów serialu jest ścieżka dźwiękowa wypełniona przebojowymi utworami. Aktorzy śpiewają wszystkie piosenki sami, a ich talenty wokalne robią ogromne wrażenie. Hity takie jak "Regret Me" czy "Turn It Off" na długo zostają w pamięci. Całość brzmi jak największe przeboje tamtych lat, doskonale oddając klimat epoki.

Występy aktorskie głównych bohaterów

Riley Keough i Sam Claflin brawurowo wcielają się w role Daisy i Billa. Ich duety aktorskie należą do najmocniejszych momentów serialu. Wspaniale grają też Suki Waterhouse jako Karen oraz Will Harrison jako Graham Dunne. Aktorom udaje się oddać całą złożoność i wewnętrzne dylematy rockowych artystów z duszą na ramieniu.

Klimat lat 70. XX wieku

Serial świetnie odwzorowuje realia tamtych czasów - od fashion stylizacji, przez wnętrza, po język i zachowania bohaterów. Dzięki temu przenosimy się w jednej chwili w sam środek kolorowego świata show-biznesu lat 70. Autentyczność jest tu kluczowa i twórcom udało się jej dotrzymać na każdym kroku.

Opinie o serialu Daisy Jones and the Six

Pozytywne oceny krytyków i widzów

Serial zebrał bardzo dobre recenzje zarówno ze strony krytyków, jak i widzów. Chwalony jest przede wszystkim za wciągającą historię pełną zwrotów akcji, charyzmatycznych bohaterów i świetną ścieżkę dźwiękową. Doceniana jest także wierność realiom epoki oraz chemia między aktorami. Serial ma obecnie ocenę 7,4/10 na IMDb oraz 79% świeżości na Rotten Tomatoes.

Porównanie z pierwowzorem literackim

Fani książki chwalą serial za zachowanie ducha powieści i wierność fabule. Pochlebnie wypowiadają się również o aktorskich kreacjach, które pokrywają się z wykreowanymi w książce postaciami. Niektórzy zarzucają jednak pewne uproszczenia i skróty w porównaniu z literackim oryginałem.

Serial jako hołd dla muzyki lat 70.

Produkcja oddaje hołd złotej erze rocka i przypomina o wielkich artystach tamtych czasów. Dla wielu widzów jest nostalgiczną podróżą do czasów ich młodości, która pozwala na moment powrócić do niezapomnianej atmosfery koncertów i płyt winylowych.

Daisy Jones and the Six a inne seriale muzyczne

Daisy Jones and the Six - nasza opinia o serialu muzycznym

Podobieństwa i różnice z innymi produkcjami

Serial najczęściej porównywany jest do hitowego serialu HBO Opowieść podręcznej. Oba łączy klimat lat 70., fabuła oparta na bestsellerowej książce oraz świetna ścieżka dźwiękowa. Jednak Daisy Jones and the Six ma lżejszy, bardziej optymistyczny ton i skupia się na nieco innym aspekcie tamtych czasów.

Unikalny klimat i aranżacje piosenek

Serial wyróżnia się autentycznym klimatem epoki oraz chwytliwymi aranżacjami, które brzmią jak przeboje z tamtych lat. Stworzono wręcz nowy gatunek "fikcyjnej muzyki dokumentalnej", balansującej między zmyśleniem a prawdą.

Wpływ na popkulturę i muzykę

Produkcja zapoczątkowała nowy trend na seriale muzyczne osadzone w popkulturze XX wieku. Jej przebojowa ścieżka dźwiękowa zachwyciła słuchaczy i zainspirowała współczesnych artystów. Być może to początek szerszego renesansu brzmienia lat 70. w mainstreamie.

Przesłanie i refleksje po serialu Daisy Jones and the Six

Losy bohaterów i ich relacje

Losy Daisy, Billa i pozostałych bohaterów pokazują jak krucha i ulotna jest sława. Mając wszystko na wyciągnięcie ręki, bohaterowie popadają w coraz większe uzależnienia i tracą kontakt z rzeczywistością. Ich relacje, choć momentami piękne, okazują się toksyczne i destrukcyjne.

Rozwój kariery i sława

Serial ukazuje jak szybko rozwijająca się kariera może uderzyć do głowy i zniszczyć zdrowe relacje. Presja show-biznesu okazuje się dla wielu bohaterów zbyt duża, prowadząc do załamania nerwowego.

Mit rockandrollowego stylu życia

Produkcja obnaża mroczną stronę rockandrollowego stylu życia pełnego alkoholu, narkotyków i seksu. Ukazuje jak destrukcyjny wpływ może mieć ten styl na psychikę artystów i jak ulotna jest sława.

Podsumowanie serialu Daisy Jones and the Six

Mocne i słabsze strony produkcji

Do mocnych stron należy zaliczyć: wciągającą fabułę, świetną obsadę, klimat lat 70. oraz przebojową ścieżkę dźwiękową. Produkcja nie jest pozbawiona wad - głównym zarzutem jest pewne spłycenie w porównaniu z książką. Jednak ogólny odbiór serialu jest bardzo pozytywny.

Czy warto obejrzeć ten serial

Zdecydowanie tak. Serial zachwyca klimatem, muzyką i aktorstwem. To świetna propozycja zarówno dla miłośników rocka lat 70., jak i młodszych widzów pragnących poznać tamte czasy. Produkcję cechuje uniwersalne przesłanie o sławie i jej cenie.

Perspektywy na kontynuację lub sequel

Twórcy na razie nie potwierdzili oficjalnie drugiego sezonu, ale fani mocno go domagają się. Fabuła serialu została zamknięta, jednak pozostawia pole do snucia dalszych opowieści o losach bohaterów. Wydaje się, że jest spore prawdopodobieństwo kontynuacji tej historii w przyszłości.

Podsumowanie

Serial Daisy Jones & The Six to fascynująca opowieść o rockowej grupie, która na fali popularności rozpadła się przedwcześnie. Produkcja wzorowo oddaje klimat i realia branży muzycznej lat 70., dzięki czemu widzowie mogą przenieść się w tamten niezwykły świat. Aktorzy brawurowo wcielają się w role charyzmatycznych artystów, a ścieżka dźwiękowa zachwyca i na długo zostaje w pamięci. Mimo kilku niedoskonałości, serial zasługuje na uznanie i pozytywne recenzje. Zdecydowanie warto poświęcić czas na seans tej wciągającej produkcji pełnej wspaniałej muzyki.

Najczęstsze pytania

Nie, fabuła serialu jest całkowicie fikcyjna, choć nawiązuje do realiów branży muzycznej lat 70. xx wieku.

Serial dostępny jest na platformie Amazon Prime Video. Aby go obejrzeć, należy wykupić subskrypcję Amazon Prime.

W rolach głównych występują Riley Keough jako Daisy Jones, Sam Claflin jako Billy Dunne, Camila Morrone jako Camila Dunne oraz Suki Waterhouse jako Karen Sirko.

Tak, wszystkie piosenki w serialu wykonują sami aktorzy. Riley Keough i Sam Claflin mają duże umiejętności wokalne.

Póki co twórcy nie potwierdzili oficjalnie 2. sezonu. Jednak fani mają nadzieję, że ich ulubione postacie wrócą w kolejnych odsłonach serialu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak dbać o nawodnienie organizmu latem?
  2. Hawira czy chawira: rozstrzygamy ortograficzny dylemat
  3. Szokujące co zrobiła Jennifer Aniston! Jedni biją brawo, inni są wstrząśnięci
  4. Najlepszy sprzęt do ćwiczeń w domu - porównanie i recenzje
  5. Jak Internet zmienia nasze nawyki konsumpcyjne: Rozrywka w erze cyfrowej
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Sylwia Urbańska
Sylwia Urbańska

Witajcie! Jako miłośniczka prędkości i pięknych rzeczy, dzielę się nietuzinkowymi hobby oraz recenzjami filmowymi i serialowymi. Razem odkrywamy, jak płynnie łączyć zakupy, motoryzację, pasje i ekranowe emocje!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły