Filmy na podstawie powieści Olgi Tokarczuk

Filmy na podstawie powieści Olgi Tokarczuk
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki25.08.2023 | 7 min.

Proza Olgi Tokarczuk od dawna porywa wyobraźnię polskich reżyserów filmowych. Jej niezwykłe, wielowątkowe opowieści, osadzone w realiach polskiej prowincji i przesycone metafizyczną zadumą, stanowią inspirujące wyzwanie dla twórców filmowych. Próbując przełożyć je na język obrazu, reżyserzy mierzą się z zawiłością fabuły, niuansami psychologicznymi bohaterów i poetyckim stylem noblistki. Jak dotąd powstało kilka udanych ekranizacji jej prozy. Każda z nich to odrębna interpretacja, proponująca inną optykę odczytania tekstu Tokarczuk. Wnikliwi reżyserzy wydobywają na wierzch ukryte sensy i dają widzom szansę spojrzenia na znane powieści w nowym świetle. Filmy na podstawie książek Tokarczuk to fascynująca podróż przez meandry ludzkiej natury, poszukiwanie sacrum w codzienności i zmaganie z demonami przeszłości. Na tych adaptacjach noblistka z pewnością nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Jej proza aż prosi się o kolejne ekranizacje, by dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców.

Najważniejsze ekranizacje powieści Olgi Tokarczuk

Prawiek i inne czasy

Debiutancka powieść Tokarczuk z 1996 roku doczekała się ekranizacji w reżyserii Jerzego Gancarca. Film z 2011 roku, z Wiktorią Gorodecką w roli Anny, wiernie oddaje nastrój onirycznej opowieści osadzonej w realiach PRL-u. Gancarek z wyczuciem buduje magiczny klimat, balansując między jawą a snem. Jego statyczna, ascetyczna reżyseria pozwala widzom zanurzyć się w świecie bohaterki.

Gra na wielu bębenkach

Kolejna głośna ekranizacja, tym razem w reżyserii Krzysztofa Ślesickiego z 2013 roku. Film skupia się na losach Nel, granej przez Maję Ostaszewską, próbując oddać złożoność jej wewnętrznych rozterek. Ślesicki rezygnuje z dosłowności na rzecz impresji i nastroju. Jego oniryczna, poetycka wizja kontrastuje z ascetycznym stylem Gancarca.

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Ostatnia z dotychczasowych ekranizacji, w reżyserii Agnieszki Holland z 2009 roku. Krystyna Janda gra tutaj Janinę Duszejko, ekscentryczną protagonistkę detektywistycznej opowieści osadzonej w sudeckim miasteczku. Holland idzie pod prąd prozie Tokarczuk, dodając wątki społeczne i feministyczne. Jej odważna interpretacja dzieli zdania, choć docenia się aktorską kreację Jandy.

Style reżyserskie w adaptacjach prozy Tokarczuk

Mistrzowska reżyseria Gancarca w "Prawieku"

W swojej ascetycznej, wyważonej stylistyce Gancarek z powodzeniem oddaje nastrój debiutanckiej powieści Tokarczuk. Jego statyczne ujęcia, stonowana kolorystyka i metaforyczne zabiegi budują iluzoryczny świat snu, w którym dryfuje bohaterka. Reżyser skupia się na wydobyciu wewnętrznego monologu Anny, rezygnując z efektownej fabuły. Tym samym wiernie oddaje ducha prozy noblistki.

Oryginalna wizja Ślesickiego w "Grze na wielu bębenkach"

Ślesicki proponuje bardziej swobodną interpretację, impresyjną i poetycką. Jego film syntetyzuje treści powieści, koncentrując się na przeżyciach wewnętrznych bohaterki. Reżyser rezygnuje z dosłowności na rzecz metafory i nastroju, budując na ekranie swoisty odpowiednik prozy Tokarczuk. Mimo pewnych uproszczeń, uchwycił istotę jej twórczości.

Kontrowersyjna interpretacja Holland w "Prowadź swój pług..."

Styl Holland jest zgoła odmienny - reżyserka dodaje wątki społeczno-obyczajowe i feministyczne, wykraczające poza prozę noblistki. Jej filmowa adaptacja jest zatem śmiałą, autorską interpretacją, która dzieli krytyków. Nie brak zarzutów o zbytnie uwspółcześnienie i nadmierną dosłowność. Niemniej aktorska kreacja Jandy budzi uznanie.

Główne wyzwania w ekranizacji prozy noblistki

Oddanie poetyckiego stylu Tokarczuk

Jednym z kluczowych wyzwań jest oddanie charakterystycznej poetyki noblistki - zawiłych metafor, wielowątkowej narracji i specyficznego rytmu zdań. Filmowa adaptacja musi znaleźć filmowy odpowiednik jej języka, aby nie zatracić oryginalności.

Przełożenie złożonych wątków na język filmu

Kolejna trudność to zachowanie niejednoznaczności i wieloznaczności interpretacyjnej przy przenoszeniu fabuły na ekran. Filmy muszą balansować pomiędzy wiernością literze a duchem tekstu Tokarczuk.

Wyrażenie głównych tematów jej twórczości

Najważniejsze jest jednak oddanie esencji prozy noblistki - poszukiwania sacrum w zwyczajności, ciekawości drugiego człowieka i zmagań z demonami przeszłości. Te uniwersalne problemy stanowią sedno jej twórczości.

Aktorstwo w ekranizacjach - odtwórcy głównych ról

Filmy na podstawie powieści Olgi Tokarczuk

Krystyna Janda jako Janina Duszejko

Aktorska kreacja Jandy w roli ekscentrycznej emerytki i amatorki detektywki zbiera entuzjastyczne recenzje. Janda wciela się w postać niezwykle barwną i autentyczną. Jej porywająca gra aktorska pozwala widzom wczuć się w absurdalną sytuację bohaterki.

Maja Ostaszewska w roli Nel w "Grze na wielu bębenkach"

Ostaszewska z wdziękiem i lekkością oddaje wewnętrzny świat i rozterki Nel. Subtelna, wyważona gra aktorska sprawia, że postać ta nabiera autentycznych rysów. Aktorka z powodzeniem wciela się w bohaterkę rozdartą pomiędzy marzeniami a rzeczywistością.

Wiktoria Gorodeckaja jako Anna w "Prawieku"

Filmowy debiut Gorodeckiej okazał się trafiony - aktorka z wdziękiem gra Anię, zagubioną w labiryncie własnej podświadomości. Jej zmysłowa, nieco eteryczna kreacja oddaje charakter bohaterki dryfującej pomiędzy jawą a snem. Gorodecka sprawdza się w roli wymagającej głównie gry wewnętrznej.

Perspektywy dalszych ekranizacji prozy Tokarczuk

Księgi Jakubowe - wyzwania adaptacji

Monumentalna sag rodzinna noblistki to materiał na filmową epopeję, choć adaptacja tej panoramicznej opowieści będzie nie lada wyzwaniem. Duża ilość wątków i postaci wymaga odważnych zabiegów syntetyzujących.

Nowe projekty filmowe na 2023 rok

W planach są ekranizacje opowiadań Tokarczuk ze zbioru "Szafa", a także nowela "Ostatnie historie". Pojawiają się też plotki o serialu na podstawie "Anny In w grobowcach świata".

Czy Tokarczuk napisze scenariusz do swojej powieści?

Póki co noblistka nie podjęła się samodzielnego scenariusza, choć jej udział mógłby pomóc w zachowaniu ducha prozy. Być może któryś z reżyserów zdoła ją do tego przekonać przy okazji kolejnych adaptacji.

Podsumowanie

Ekranizacje prozy Olgi Tokarczuk to fascynująca podróż przez meandry ludzkiej psychiki i poszukiwanie głębszych prawd o człowieku. Choć stanowią nie lada wyzwanie dla reżyserów, z powodzeniem oddają klimat oryginału i proponują własną interpretację tekstów noblistki. Dotychczasowe adaptacje pokazują, że jej proza doskonale znajduje swoje odzwierciedlenie na kinowym ekranie. Aktorzy wcielający się w jej niezwykłych bohaterów tworzą kreacje na długo zapadające w pamięć. Ekranizacje znanych powieści Tokarczuk to dopiero początek - wiele wskazuje na to, że jej proza jeszcze nie raz zainspiruje filmowców do stworzenia arcydzieł. Jedno jest pewne - noblistka wciąż ma wiele do powiedzenia i z pewnością zobaczymy jeszcze niejedną ekranizację jej twórczości.

Najczęstsze pytania

Zdaniem krytyków najlepiej w adaptacji prozy Tokarczuk poradził sobie Jerzy Gancarczyk w "Prawieku i innych czasach". Jego ascetyczny, metaforyczny styl najwierniej oddaje ducha debiutanckiej powieści noblistki.

Jako najtrafniejszą obsadę wskazuje się Krystynę Jandę w roli Janiny Duszejko. Jej niebanalna, charyzmatyczna kreacja na trwałe zapisała się w historii polskiego kina.

"Księgi Jakubowe" to największe wyzwanie dla filmowców w nadchodzących latach. Pojawiają się też plany ekranizacji mniej znanych utworów noblistki, jak opowiadania i nowele.

Zazwyczaj starają się być wierni duchowi prozy, ale niektórzy pozwalają sobie na pewne modyfikacje i własną interpretację tekstu. Najśmielej poszła w tym kierunku Agnieszka Holland w kontrowersyjnym "Prowadź swój pług...".

Jej książki łączą walory literackie z wartką, ciekawą fabułą i niebanalnymi bohaterami. To połączenie sprawia, że filmowcy chętnie sięgają po jej twórczość, widząc w niej doskonały materiał na udane adaptacje.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak dbać o nawodnienie organizmu latem?
  2. Szokujące co zrobiła Jennifer Aniston! Jedni biją brawo, inni są wstrząśnięci
  3. Najlepszy sprzęt do ćwiczeń w domu - porównanie i recenzje
  4. Jak Internet zmienia nasze nawyki konsumpcyjne: Rozrywka w erze cyfrowej
  5. Kobiece aktorskie debiuty filmowe lat 60. i 70.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki

Zafascynowany światem filmu i seriali. Na blogu dzielę się recenzjami, ciekawostkami i rekomendacjami. Rozrywka to moja pasja, a ekran to mój kawałek sztuki. Zapraszam do kinowej podróży!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły