Filmy o życiu aktorek XX-wiecznych div

Filmy o życiu aktorek XX-wiecznych div
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki14.08.2023 | 9 min.

Kino od zawsze fascynowało widzów, a wielkie aktorki były prawdziwymi ikonami stylu i obiektami kultu. W historii kina złotej ery Hollywood oraz europejskiego kina arthouse nie brakowało wybitnych aktorek, które swoją charyzmą, talentem i urodą zapisały się na stałe w historii X Muzy. Poznajmy bliżej te niezwykłe kobiety.

Kultowe aktorki kina niemego

Okres kina niemego, trwający od lat 90. XIX wieku do końca lat 20. XX wieku, wykształcił pierwsze prawdziwe gwiazdy filmowe. Ich aktorstwo opierało się głównie na mimice i gestykulacji, ale mimo braku dźwięku potrafiły oczarować miliony widzów na całym świecie. Do największych gwiazd kina niemego należały:

Pola Negri - międzynarodowa diwa kina niemego

Urodzona w Lipnie Pola Negri była pierwszą europejską aktorką, która zrobiła oszałamiającą karierę w Hollywood. Jej ekspresyjna gra aktorska, egzotyczna uroda i burzliwe życie prywatne, w tym romans z Rudolfem Valentino, uczyniły z niej jedną z największych gwiazd ery kina niemego. Doceniana była zwłaszcza za role w melodramatach.

Asta Nielsen - pierwsza europejska gwiazda filmowa

Duńska aktorka Asta Nielsen jest uważana za pierwszą wielką europejską gwiazdę filmową. Jej kariera rozpoczęła się w 1910 roku. Nielsen wprowadziła na ekrany nowy, bardziej naturalistyczny styl gry aktorskiej. Cechowała ją niezwykła ekspresja twarzy, dzięki czemu nazywano ją "królową mimiki". Doceniana była zwłaszcza za role w melodramatach.

Greta Garbo - szwedzka enigma filmowa

Słynna Greta Garbo stała się hollywoodzką legendą dzięki swojej tajemniczości, charyzmie i nieprzeciętnej urodzie. Urodzona w Sztokholmie aktorka zachwycała widzów kreacjami w filmach takich jak "Anna Christie" czy "Grand Hotel". Garbo unikała rozgłosu i prowadziła wygodne, samotnicze życie. Jej powściągliwa gra aktorska i aurę tajemniczości uważano za nowatorskie jak na owe czasy.

Gwiazdy ery Wielkiego Kryzysu

Lata 30. XX wieku, naznaczone światowym kryzysem gospodarczym, to złota era Hollywood, które dostarczało widzom rozrywki i marzeń o lepszym życiu. Królowały wówczas aktorki o wyrazistej osobowości i wizerunku. Do najsłynniejszych należały:

Marlena Dietrich - ikona stylu lat 30.

Niemiecka aktorka Marlena Dietrich zapisała się w historii kina nie tylko znakomitymi rolami, ale też jako ikona stylu i kobiecej niezależności. Jej androgyniczny, męski styl ubierania i fryzury, nonszalancka elegancja oraz tajemniczy sex appeal wywarły ogromny wpływ na mody lat 30. Dietrich błyszczała zwłaszcza w dramatach obyczajowych.

Bette Davis - królowa dramatu lat 30. i 40.

Amerykańska aktorka Bette Davis słynęła z niezwykłej ekspresji i gry aktorskiej, czemu sprzyjały jej wyraziste oczy. Zagrała szereg wybitnych ról w filmach obyczajowych i psychologicznych, wcielając się w silne, złożone bohaterki. Jej kreacja w "Jezebel" przyniosła jej Oscara dla najlepszej aktorki.

Katharine Hepburn - feministka nowoczesnej ery

Katharine Hepburn uchodzi za prekursorkę feminizmu w kinie. Grała silne, niezależne bohaterki, łamiące konwenanse. Jej nietuzinkowa uroda i osobowość oraz kreacje w komediach obyczajowych zapewniły jej miejsce w ścisłej czołówce gwiazd lat 30. i 40. Zdobyła aż 4 Oscary dla najlepszej aktorki.

Bombshells ery studia system

Lata 30. i 40. to również złoty okres tzw. bombshells, czyli aktorek o bujnych kształtach i wyzywającej seksualności. Miały one szokować i przyciągać męską widownię. Do najsłynniejszych należały:

Jean Harlow - platynowa blondynka lat 30.

Jean Harlow stała się symbolem seksu i nowoczesnej, niezależnej kobiety lat 30. Jej trademarkowe platynowe włosy, prowokacyjne stroje i wyrazista uroda sprawiły, że nazywano ją "blond bombshell". Harlow błyszczała w lekkich komediach i melodramatach jako wierna żona lub fatalna kobieta.

Mae West - prowokacyjna ikona seksu

Amerykańska aktorka Mae West słynęła z bezwstydnie seksualnego wizerunku i prowokacyjnych ról, w których epatowała seksem i podwójnymi znaczeniami. Jej kreacja w "She Done Him Wrong" przyniosła jej nominację do Oscara dla najlepszej aktorki. West uważana jest za prekursorkę wyzwolonej seksualnie kobiety.

Rita Hayworth - "Love Goddess" lat 40.

Rita Hayworth została okrzyknięta "boginią miłości" za sprawą roli w filmie "Gilda". Jej uwodzicielski taniec w czarnej sukni na zawsze wpisał się do historii kina. Hayworth słynęła ze swej czerwonej fryzury, spinacza włosów i wizerunku fatalnej kobiety. Jej uroda i temperament sprawiły, że była symbolem lat 40.

Aktorki złotej ery Hollywood

Filmy o życiu aktorek XX-wiecznych div

Lata 50. to złoty okres Hollywood, kiedy królowały wielkie wytwórnie filmowe i system studyjny. Aktorki owej dekady wcielały się głównie w role kobiet spełnionych w małżeństwie i macierzyństwie. Do gwiazd należały:

Joan Crawford - królowa melodramatu MGM

Joan Crawford zaczynała jako aktorka komediowa, ale sławę przyniosły jej role w melodramatach wytwórni MGM. Jej marką stały się dekolty do pasa, rzęsy na pół twarzy i szminka na ustach. Crawford utożsamiano z wizerunkiem idealnej gospodyni domowej z przedmieścia.

Elizabeth Taylor - największa gwiazda lat 50.

Elizabeth Taylor już jako dziecko zachwycała na ekranie. Sławę międzynarodową przyniosły jej role w filmach "Miejsce pod słońcem" czy "Kotka na gorącym blaszanym dachu". Uznawana była za jedną z najpiękniejszych kobiet świata. Jej burzliwe życie prywatne było szeroko komentowane.

Grace Kelly - księżniczka Hollywood i Monako

Grace Kelly uosabiała elegancję, styl i dyskrecję. Słynęła z ról w filmach Hitchcocka, grając tajemnicze piękności. W 1956 roku wyszła za księcia Rainiera III z Monako, stając się księżną. Jej ślub był wydarzeniem światowym. Kelly pozostaje ikoną klasy i dobrego smaku.

Europejskie aktorki arthouse'u

W powojennym europejskim kinie autorskim zabłysnęły aktorki, które łamały stereotypy i wcielały się w złożone bohaterki poszukujące wolności. Do najsławniejszych należały:

Brigitte Bardot - seksbomba francuskiego kina

Brigitte Bardot stała się symbolem wyzwolonej seksualnie kobiety dzięki roli w filmie "...I Bóg stworzył kobietę". Jej charakterystyczna, dzika fryzura, uwodzicielskie spojrzenie i kobieca sylwetka utkwiły w pamięci widzów. Bardot łamała obyczajowe tabu i uosabiała nowoczesność.

Sophia Loren - włoska ikona urody

Włoska Sophia Loren uchodzi za jedną z największych ikon kobiecej urody w historii kina. Jej pełne wdzięku kreacje aktorskie, sylwetka i ciemne oczy sprawiły, że nazywano ją "królową Hollywood". Za rolę w "Ciociu Cecylii" otrzymała Oscara. Loren była muzą włoskiego kina.

Audrey Hepburn - brytyjska muza elegancji

Audrey Hepburn zachwycała elegancją, wdziękiem i delikatnością. Jej role w filmach "Rzymskie wakacje", "Śniadanie u Tiffany’ego" czy "My Fair Lady" przeszły do historii kina. Hepburn uosabiała urodę ducha i stała się ikoną mody. Jej styl ubierania inspirował miliony kobiet.

Feministyczne prekursorki Nowego Hollywood

Aktorki Nowego Hollywood lat 60. i 70. odgrywały złożone role kobiet poszukujących wolności i samorealizacji. Ich bohaterki były prekursorkami feminizmu. Do najwybitniejszych należały:

Jane Fonda - aktywistka i artystka zaangażowana

Jane Fonda łączyła karierę aktorską z aktywizmem politycznym, walcząc o prawa kobiet i przeciwko wojnie w Wietnamie. Jej role w filmach "Klute", "Tatusiowie i córki" czy "Przylądek strachu" przyniosły jej 2 Oscary. Fonda pozostaje ikoną kobiecego zaangażowania.

Faye Dunaway - inteligentna femme fatale

Faye Dunaway wcielała się w silne, inteligentne i niebezpieczne bohaterki w filmach "Bonnie i Clyde" czy "Sieć". Jej psychologicznie złożone role i charakterystyczny, androgyniczny styl sprawiły, że uznawano ją za jedną z najwybitniejszych aktorek lat 60. i 70.

Meryl Streep - wielokrotnie nagradzana artystka

Meryl Streep uchodzi za jedną z najwybitniejszych aktorek w historii kina. Doceniana jest za niezwykły talent kreowania złożonych postaci kobiecych. Zdobyła aż 3 Oscary i ponad 20 nominacji do tej nagrody. Jej role w filmach "Wyboru Zofii" czy "Diabeł ubiera się u Prady" wpisały się do kanonu kina.

Te wybitne aktorki na zawsze zmieniły oblicze kina i kultury popularnej. Ich talenty, osobowości i wizerunki inspirowały miliony kobiet na całym świecie. Pozostają niedoścignionymi ikonami stylu i feministycznymi prekursorkami swoich czasów.

Podsumowanie

Od czasów kina niemego, poprzez erę studia system, aż po Nowe Hollywood, aktorki odgrywały kluczową rolę w rozwoju światowego kina. Ich talenty, charyzma i wizerunki przyciągały widzów do kin i kształtowały popkulturę. Wiele z nich stało się prawdziwymi ikonami stylu oraz prekursorkami feminizmu i niezależności kobiet. Filmy z ich udziałem na trwałe zapisały się w historii X Muzy. Aktorki takie jak Greta Garbo, Marlena Dietrich, Katharine Hepburn, Brigitte Bardot czy Meryl Streep pozostają niedoścignionymi artystkami, których dorobek wciąż inspiruje kolejne pokolenia.

Najczęściej zadawane pytania

Za pierwszą prawdziwą gwiazdę kina uważa się Astę Nielsen, duńską aktorkę ery kina niemego, której mimika i ekspresja zachwycały widzów początku XX wieku.

Androgyniczny, męski styl ubierania zapoczątkowała w latach 30. Marlena Dietrich. Nosiła garnitury, krawaty i fedory, które stały się jej znakiem rozpoznawczym.

Jane Fonda łączyła karierę filmową z aktywizmem politycznym, walcząc o prawa kobiet i przeciwko wojnie w Wietnamie w latach 60. i 70.

Meryl Streep zdobyła w swojej karierze aż 21 nominacji do Oscara i 3 statuetki, co czyni ją rekordzistką wśród aktorek.

Hollywoodzka aktorka Grace Kelly wyszła w 1956 roku za księcia Rainiera III z Monako, stając się księżną Grace z Monako.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak dbać o nawodnienie organizmu latem?
  2. Najlepszy sprzęt do ćwiczeń w domu - porównanie i recenzje
  3. Filmy na podstawie powieści Olgi Tokarczuk
  4. Polskie komedie pomyłek w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego
  5. Arnold - czy Patricia Arquette świetnie wciela się w postać seryjnej morderczyni?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki

Zafascynowany światem filmu i seriali. Na blogu dzielę się recenzjami, ciekawostkami i rekomendacjami. Rozrywka to moja pasja, a ekran to mój kawałek sztuki. Zapraszam do kinowej podróży!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły