John Wick 4 - recenzja kolejnej odsłony popularnej serii

John Wick 4 - recenzja kolejnej odsłony popularnej serii
Autor Sylwia Urbańska
Sylwia Urbańska08.09.2023 | 7 min.

John Wick to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych i najbardziej akcyjnych serii filmowych ostatnich lat. Po niesamowitym sukcesie pierwszych trzech części, fani z niecierpliwością wyczekiwali premiery czwartej odsłony przygód zawodowego zabójcy. W końcu doczekali się kontynuacji losów Johna Wicka, która z pewnością nie zawiedzie miłośników tej produkcji. Poniższy tekst to szczegółowa recenzja najnowszego filmu z serii, w której omówione zostaną kluczowe aspekty tej intrygującej produkcji. Zapraszam do lektury!

Fabuła filmu Johna Wicka 4

Fabuła czwartej części koncentruje się na dalszych losach tytułowego bohatera, który tym razem musi stawić czoła nowym wyzwaniom. Po wydarzeniach z poprzedniej odsłony John Wick zostaje uznany za wyrzutka i otoczony jest przez wrogów. Cena na jego głowie rośnie z każdym dniem, a zabójcy depczą mu po piętach. Tym razem jednak John nie zamierza się poddać i postanawia walczyć o przetrwanie za wszelką cenę. Wplątany w sieć intryg ze strony Dawida, Wielkiego Stołu i Camorry, bohater musi wykorzystać wszystkie swoje umiejętności, by pokonać przeciwników.

W trakcie rozwijającej się akcji John przemierza Tokio, Berlin, Paryż i Nowy Jork, poznając nowych sojuszników, ale także niebezpiecznych wrogów. Na ekranie dostajemy sporą dawkę emocjonujących scen akcji, pojedynków i strzelanin, które trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Fabuła ma kilka zaskakujących zwrotów akcji i zakończenie, które z pewnością zadowoli fanów i zachęci do oczekiwania na kolejną część.

Główni bohaterowie i aktorzy

John Wick grane przez Keanu Reevesa

Oczywiście najważniejszą postacią pozostaje sam John Wick, w którego ponownie wciela się Keanu Reeves. Aktor znakomicie oddaje twardy, zdeterminowany charakter bohatera, gotowego na wszystko by przetrwać. Reeves świetnie radzi sobie zarówno w scenach dialogowych, jak i podczas widowiskowych pojedynków. Jego kreacja aktorska znów stoi na najwyższym poziomie.

Nowi bohaterowie i aktorzy

W czwartej odsłonie pojawia się też wielu nowych bohaterów, w tym sojusznicy Johna, ale przede wszystkim groźni przeciwnicy. W obsadzie znaleźli się m.in. Bill Skarsgård, Hiroyuki Sanada, Scott Adkins czy Donnie Yen. Wszyscy świetnie odnajdują się w swoich rolach i są bardzo charyzmatyczni. Szczególnie role antagonistów zostały zagrane bardzo przekonująco.

Charaktery postaci

Jeśli chodzi o charakteryzację postaci, twórcy konsekwentnie podążają ścieżką wyznaczoną w poprzednich filmach. John Wick to wciąż ten sam twardziel o stalowych nerwach, który potrafi zachować zimną krew nawet w najtrudniejszej sytuacji. Jego przeciwnicy również cechują się bezwzględnością i brakiem skrupułów. Dzięki temu na ekranie rozgrywa się fascynujący pojedynek silnych osobowości.

Akcja i sceny walki

Tempo akcji i ilość scen walki

John Wick 4 to przede wszystkim festiwal akcji od pierwszej do ostatniej minuty. Widzowie otrzymują ogromną dawkę dynamicznych scen walki, strzelanin i pościgów samochodowych. Tempo akcji jest szalone, nie ma tu miejsca na nudę. Twórcy zadbali, by widzowie przez cały seans byli przykuci do foteli i rozkoszowali się kolejnymi wybuchami przemocy na ekranie.

Choreografia i realizm scen walki

Niezwykle istotnym elementem są perfekcyjnie zrealizowane sceny walki wręcz i strzelaniny. Twórcy zadbali o bardzo realistyczną, efektowną choreografię pojedynków, wykorzystując szeroki wachlarz technik sztuk walki. Dzięki temu walki wyglądają autentycznie i brutalnie. Są też świetnie zrealizowane pod względem operatorskim. Montaż i zdjęcia ukazują pojedynki w sposób dynamiczny, ale czytelny dla widza.

Wykorzystanie broni i sztuk walki

Oprócz walki wręcz, bohaterowie posługują się szerokim arsenałem broni białej i palnej. Mamy zatem sceny strzelanin z użyciem pistoletów, karabinów snajperskich i innej broni. Nie zabrakło też charakterystycznego dla serii Johna Wicka wykorzystania otoczenia jako broni. Bohater potrafi zabić nawet długopisem! To sprawia, że akcja jest jeszcze bardziej kreatywna i nieprzewidywalna.

Reżyseria i zdjęcia

John Wick 4 - recenzja kolejnej odsłony popularnej serii

Reżyser Chad Stahelski

Za kamerą ponownie stanął Chad Stahelski, reżyser poprzednich odsłon i specjalista od filmów akcji. Dzięki jego wizji i doświadczeniu udało się stworzyć kontynuację utrzymaną w tym samym, rozpoznawalnym stylu co wcześniejsze filmy. Stahelski świetnie buduje napięcie, operuje tempo akcji i potrafi zaskoczyć widza efektownymi zagraniami.

Zdjęcia i styl wizualny filmu

Jeśli chodzi o zdjęcia i stylistykę obrazu, twórcy postawili na mocne, nasycone kolory, kontrast i specyficzny filtr, który dodaje produkcji charakterystycznego klimatu. Zdjęcia są niezwykle dynamiczne, ukazując akcję z różnych ujęć. Operatorzy umiejętnie śledzą walczących bohaterów, co pozwala widzowi świetnie orientować się w przebiegu walki.

Montaż i efekty specjalne

Bardzo ważna jest też praca monterów, którzy świetnie sklejają poszczególne ujęcia w płynne, szybkie i czytelne sceny akcji. Nie zabrakło również efektów specjalnych w postaci wybuchów, pocisków czy krwawych ran postrzałowych, które dodają akcji jeszcze więcej realizmu.

Muzyka i pozostałe elementy produkcji

Ścieżka dźwiękowa i muzyka

Istotnym elementem każdego filmu akcji jest odpowiednio dobrana ścieżka dźwiękowa. W przypadku Johna Wicka 4 mamy do czynienia z mocną, energetyczną muzyką elektroniczną, która idealnie współgra z dynamiczną akcją na ekranie. Szybkie rytmy dodają scenom walki jeszcze więcej intensywności.

Scenografia i kostiumy

Warto też docenić pracę scenografów, którzy stworzyli ciekawe, stylistyczne lokacje dla akcji filmu. Mamy tu zarówno ascetyczne, industrialne wnętrza, jak i bogate rezydencje czy kolorowe, nocne ulice wielkich metropolii. Kostiumy bohaterów również dobrze oddają charakter postaci i są spójne z konwencją filmu.

Efekty dźwiękowe i praca operatorska

Nie sposób nie wspomnieć o znakomitych efektach dźwiękowych, jak strzały czy odgłosy walki, które wzmacniają immersję. Operatorzy kamery swobodnie poruszają się po planie filmowym, zapewniając wciągającą perspektywę prowadzenia akcji.

Podsumowanie i ocena filmu

Mocne i słabe strony produkcji

Podsumowując, John Wick 4 to Film pełen adrenaliny, z doskonale zrealizowanymi scenami akcji i świetną rolą Keanu Reevesa. Niewątpliwie mocną stroną są dynamiczne sceny walki i strzelanin oraz niezwykle szybkie tempo akcji. Nieco słabiej wypada warstwa fabularna, która schodzi na dalszy plan. Jednak dla fanów serii liczy się przede wszystkim rozrywka.

Porównanie z poprzednimi częściami serii

Czwarta odsłona jest kontynuacją sprawdzonych schematów z poprzednich części i utrzymana jest w tym samym, rozpoznawalnym stylu. Twórcy postawili na sprawdzone atuty, czyli mnóstwo akcji, strzelanin i walki wręcz z kreatywnym wykorzystaniem otoczenia. Pod tym względem nowy film w niczym nie ustępuje wcześniejszym odsłonom.

Czy warto obejrzeć ten film?

Jeśli ktoś lubił poprzednie części przygód Johna Wicka, to z pewnością będzie zachwycony również tą odsłoną, gdyż twórcy serwują dokładnie to samo, co fani uwielbiają w tej serii. John Wick 4 to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników dynamicznej, brutalnej rozrywki pełnej akcji. Gwarantowane 2 godziny świetnej zabawy przed ekranem!

Podsumowanie

John Wick 4 to zdecydowanie film stworzony z myślą o fanach tego uniwersum. Twórcy konsekwentnie podążają utartym schematem, serwując widzom to, co kochają w tej serii, czyli mnóstwo akcji, strzelanin i walki wręcz. Keanu Reeves ponownie świetnie wciela się w główną rolę, a sceny akcji zachwycają choreografią i realizmem. Jeśli ktoś lubił poprzednie części, na pewno także i tę polubi. John Wick 4 to więcej tego samego - tym razem w Tokio, Berlinie, Paryżu i Nowym Jorku. I wcale nie musi to być wadą, jeśli oczekujemy od tego filmu przede wszystkim solidnej dawki rozrywki.

Najczęstsze pytania

Za kamerą ponownie stanął Chad Stahelski, który wyreżyserował wszystkie dotychczasowe części serii.

Tak, Keanu Reeves powraca w roli Johna Wicka i ponownie daje popis aktorskiej klasy.

Tym razem John Wick walczy o przetrwanie w Tokio, Berlinie, Paryżu i Nowym Jorku.

Recenzje są generalnie pozytywne, choć podkreślają, że jest to kontynuacja tego samego schematu, co poprzednie części.

Tak, zakończenie zapowiada kontynuację i kolejną odsłonę przygód Johna Wicka.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak dbać o nawodnienie organizmu latem?
  2. Szokujące co zrobiła Jennifer Aniston! Jedni biją brawo, inni są wstrząśnięci
  3. Najlepszy sprzęt do ćwiczeń w domu - porównanie i recenzje
  4. Jak Internet zmienia nasze nawyki konsumpcyjne: Rozrywka w erze cyfrowej
  5. Kobiece aktorskie debiuty filmowe lat 60. i 70.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Sylwia Urbańska
Sylwia Urbańska

Witajcie! Jako miłośniczka prędkości i pięknych rzeczy, dzielę się nietuzinkowymi hobby oraz recenzjami filmowymi i serialowymi. Razem odkrywamy, jak płynnie łączyć zakupy, motoryzację, pasje i ekranowe emocje!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły