Kobiece aktorskie debiuty filmowe lat 60. i 70.

Kobiece aktorskie debiuty filmowe lat 60. i 70.
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki25.08.2023 | 8 min.

Kobiece aktorstwo od zawsze odgrywało niezwykle istotną rolę w polskim kinie. Lata 60. i 70. to okres, kiedy na ekranach zadebiutowało mnóstwo utalentowanych i charyzmatycznych aktorek, które na stałe wpisały się w historię rodzimej kinematografii. Ich pierwsze kinowe kreacje do dziś są kultowe i uwielbiane przez widzów. W niniejszym artykule przypomnimy najważniejsze debiuty polskich i zagranicznych gwiazd w dwóch dekadach pełnych artystycznych sukcesów.

Gwiazdy debiutujące w polskich filmach w latach 60.

Barbara Brylska - debiut w "Roku spokojnego słońca" (1964)

Barbara Brylska zadebiutowała w jednym z najważniejszych filmów polskiej szkoły filmowej, czyli "Roku spokojnego słońca" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Zagrała tam epizodyczną rolę Krysi, lecz jej uroda i charyzma od razu przyciągnęły uwagę widzów. Był to zaledwie początek jej aktorskiej drogi, która w kolejnych latach zaowocowała wieloma znakomitymi kreacjami.

Beata Tyszkiewicz - debiut w "Barierze" (1966)

Młodziutka Beata Tyszkiewicz zachwyciła swoją kreacją Ireny w głośnym filmie Jerzego Skolimowskiego "Bariera". Jej bohaterka była tajemnicza, intrygująca i pełna młodzieńczego buntu. Aktorka idealnie oddała nastrój epoki i stworzyła jedną z najbardziej pamiętnych postaci polskiego kina lat 60.

Ewa Wiśniewska - debiut w "Rysopisie" (1964)

Rok 1964 okazał się szczęśliwy dla Ewy Wiśniewskiej, która zagrała epizodyczną rolę w głośnym filmie wojennym "Rysopis". Jej aktorski talent został szybko dostrzeżony i już wkrótce otrzymała swoją pierwszą główną rolę w "Bramie do raju". Od tego momentu rozpoczęła się jej udana kariera aktorska.

Młode aktorki budujące karierę w latach 60.

Krystyna Janda - debiut w "Przed sklepem jubilera" (1969)

Młodziutka, 19-letnia wówczas Krystyna Janda zagrała epizodyczną rolę w głośnym dramacie Janusza Morgensterna "Przed sklepem jubilera". Jej kreacja utkwiła w pamięci widzów, a wkrótce potem aktorka zaczęła otrzymywać kolejne angaże. Dzięki niezwykłej charyzmie i talentowi z miejsca wkroczyła do pierwszej ligi polskich gwiazd filmowych.

Anna Dymna - debiut w "Prawo i pięść" (1964)

Rok 1964 był szczęśliwy także dla Anny Dymnej, która zaliczyła swój aktorski debiut w filmie sensacyjnym "Prawo i pięść" w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Zagrała niewielką rolę, lecz jej osobowość i charyzma sprawiły, że z miejsca zwrócono na nią uwagę. Szybko zaczęła dostawać kolejne, coraz poważniejsze role.

Grażyna Szapołowska - debiut w "Soli ziemi czarnej" (1967)

Grażyna Szapołowska pojawiła się po raz pierwszy na kinowym ekranie w wieku 16 lat, grając epizodyczną postać w filmie "Sól ziemi czarnej". Jej aktorski talent został szybko rozpoznany i już rok później zagrała swoją pierwszą główną rolę w "Stawiam na Tolka Banana". Od tego momentu rozpoczęła się jej długa i owocna kariera aktorska.

Największe debiuty aktorek polskiego kina lat 70.

Anna Seniuk - debiut w "Weselu" (1972)

Anna Seniuk miała zaledwie 14 lat, kiedy zadebiutowała na dużym ekranie w kultowym filmie Wojciecha Smarzowskiego "Wesele", wcielając się w postać młodej panny młodej. Jej kreacja była pełna naturalności i świeżości. Choć grała niewielką rolę, od razu dała się poznać jako aktorka obdarzona ogromnym talentem i charyzmą.

Maja Komorowska - debiut w "Znachorze" (1981)

Maja Komorowska swoją pierwszą kinową szansę otrzymała od Jerzego Hoffmana, który powierzył jej rolę Nel w ekranizacji powieści "Znachor". Aktorka idealnie wcieliła się w tę postać, tworząc kreację pełną uroku i wrażliwości. Jej debiut zapowiadał obiecującą przyszłość, co potwierdziły kolejne role.

Barbara Sołtysik - debiut w "Człowieku z żelaza" (1981)

Barbara Sołtysik miała zaledwie 21 lat, kiedy Andrzej Wajda powierzył jej rolę Anki w swoim głośnym filmie "Człowiek z żelaza". Młoda aktorka pokazała się od najlepszej strony, tworząc kreację pełną energii i pasji. Jej aktorski talent został doceniony zarówno przez krytykę, jak i przez widzów.

Młode pokolenie polskich aktorek w kinie lat 70.

Kobiece aktorskie debiuty filmowe lat 60. i 70.

Jadwiga Jankowska-Cieślak - debiut w "Ziarnie piasku" (1970)

Jadwiga Jankowska-Cieślak swój aktorski debiut zaliczyła jako 14-latka, wcielając się w postać Zosi w dramacie wojennym "Ziarnko piasku". Choć grała epizodyczną rolę, jej niezwykła charyzma i talent sprawiły, że z miejsca zwrócono na nią uwagę. Już wkrótce zaczęła dostawać poważne, dramatyczne role.

Regina Regulska - debiut w "Hubalu" (1973)

Regina Regulska miała zaledwie 15 lat, kiedy zagrała swoją pierwszą rolę filmową w głośnym "Hubalu" w reżyserii Bohdana Poręby. Jej kreacja córki tytułowego majora Henryka Dobrzańskiego zachwyciła naturalnością i świeżością. Młoda aktorka udowodniła, że stać ją na wiele i ma przed sobą obiecującą przyszłość.

Małgorzata Potocka - debiut w "Bilansie kwartalnym" (1974)

Małgorzata Potocka miała zaledwie 14 lat, gdy zadebiutowała w głośnym filmie Krzysztofa Zanussiego "Bilans kwartalny", wcielając się w postać Zosi. Jej rola była wprawdzie niewielka, lecz młoda aktorka zagrała z dużym wyczuciem i wrażliwością. Pokazała, że drzemie w niej prawdziwy talent, który rozwinie w kolejnych filmach.

Obiecujące aktorki schyłku lat 70.

Izabella Scorupco - debiut w "Opowieściach Hollywoodu" (1978)

Izabella Scorupco jako 8-latka zadebiutowała na dużym ekranie w filmie Stanisława Jędryki "Opowieści Hollywoodu". Choć zagrała epizodyczną rolę, od razu dało się zauważyć jej niezwykłą urodę i aktorski talent. Wkrótce zaczęła dostawać kolejne role dziecięce, a z czasem również dramatyczne kreacje w filmach dla dorosłych widzów.

Agnieszka Krukówna - debiut w "Anna Marii" (1978)

Agnieszka Krukówna miała zaledwie 14 lat, gdy zadebiutowała w roli tytułowej Anny Marii w filmie Janusza Rzeszewskiego. Mimo młodego wieku stworzyła kreację pełną głębi i wrażliwości. Jej aktorski talent został natychmiast doceniony i już wkrótce otrzymała kolejne poważne role dramatyczne.

Małgorzata Zajączkowska - debiut w "Seksmisji" (1984)

Małgorzata Zajączkowska miała zaledwie 14 lat, gdy zagrała swoją pierwszą rolę filmową w kultowej już dziś komedii "Seksmisja" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Jej aktorski debiut był obiecujący i zapowiadał ciekawą przyszłość. Choć grała epizod, pokazała swój talent komediowy i wyczucie aktorskie.

Najważniejsze debiuty zagranicznych gwiazd w polskim kinie.

Liv Ullmann - debiut w "Potopie" (1974)

Słynna norweska aktorka Liv Ullmann zagrała swoją pierwszą rolę w polskim filmie w głośnym "Potopie" Jerzego Hoffmana. Wcieliła się w postać Katarzyny Radziwiłłówny u boku Daniela Olbrychskiego. Jej kreacja pełna była głębi i dramatyzmu. Aktorka doskonale odnalazła się w historycznych realiach i stworzyła jedną z najlepszych ról w swojej karierze.

Ornella Muti - debiut w "Nie ma mocnych" (1974)

Włoska gwiazda Ornella Muti miała zaledwie 19 lat, gdy zagrała w polskim filmie sensacyjnym "Nie ma mocnych" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Jej rola tajemniczej Italianki zachwyciła polską publiczność urodą i seksapilem. Choć aktorka pojawiła się tylko epizodycznie, jej udział w filmie na trwałe zapisał się w historii polskiego kina.

Claudia Cardinale - debiut w "Faraonie" (1966)

Włoska diva Claudia Cardinale zagrała swoją pierwszą rolę w Polsce w arcydziele polskiej kinematografii, jakim jest "Faraon" Jerzego Kawalerowicza. Jej kreacja tajemniczej Ta-Udj była pełna uroku, gracji i zmysłowości. Aktorka pokazała się od najlepszej strony, tworząc jedną ze swoich najbardziej kultowych ról w historii kina.

Podsumowanie

Lata 60. i 70. to złoty okres dla polskiej kinematografii, który przyniósł całą plejadę wybitnych talentów aktorskich. Na ekranach zadebiutowało wówczas mnóstwo utalentowanych i charyzmatycznych aktorek, które na zawsze wpisały się w historię polskiego kina. Ich pierwsze kinowe kreacje były niezwykle obiecujące i zapowiadały bogate, owocne kariery. Dzięki nim polskie filmy zdobywały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Lata 60. i 70. to bez wątpienia złoty okres dla rodzimej kinematografii.

Najczęściej zadawane pytania

Do najważniejszych debiutów aktorskich lat 60. należą m.in. Barbara Brylska, Beata Tyszkiewicz, Ewa Wiśniewska, Krystyna Janda, Anna Dymna i Grażyna Szapołowska.

Grono utalentowanych aktorek, które zapoczątkowały swoją karierę w latach 70., tworzą m.in. Anna Seniuk, Maja Komorowska, Barbara Sołtysik, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Regina Regulska i Małgorzata Potocka.

W polskich filmach lat 60. i 70. wystąpiło mnóstwo sław światowego kina, m.in. Liv Ullmann, Ornella Muti i Claudia Cardinale.

Do grona gwiazd, których kariery najbardziej rozkwitły po udziale w pierwszym filmie, należą bez wątpienia Krystyna Janda, Anna Dymna, Grażyna Szapołowska, Barbara Brylska czy Beata Tyszkiewicz.

Na plan filmowych debiutów warto wymienić takie tytuły, jak "Rok spokojnego słońca", "Bariera", "Potop", "Faraon", "Wesele", "Znachor" czy "Człowiek z żelaza".

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak dbać o nawodnienie organizmu latem?
  2. Szokujące co zrobiła Jennifer Aniston! Jedni biją brawo, inni są wstrząśnięci
  3. Najlepszy sprzęt do ćwiczeń w domu - porównanie i recenzje
  4. Filmy na podstawie powieści Olgi Tokarczuk
  5. Współczesne adaptacje dramatów Witkacego
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki

Zafascynowany światem filmu i seriali. Na blogu dzielę się recenzjami, ciekawostkami i rekomendacjami. Rozrywka to moja pasja, a ekran to mój kawałek sztuki. Zapraszam do kinowej podróży!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły