Kobiece role filmowe Anny Dymnej - od debiutu do dziś

Kobiece role filmowe Anny Dymnej - od debiutu do dziś
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki28.08.2023 | 5 min.

Anna Dymna to jedna z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych polskich aktorek, której kariera na kinowym i telewizyjnym ekranie trwa nieprzerwanie od ponad 40 lat. Począwszy od epizodycznych ról w serialach TVP, poprzez wymagające role dramatyczne, aż po kreacje komediowe - Anna Dymna zawsze potrafiła wcielić się w swoją postać i poruszyć widza. Prześledźmy jej niezwykłą filmografię - od pierwszych kroków na deskach teatru, przez kinowe hity, po ostatnie role w produkcjach telewizyjnych.

Wczesna kariera aktorska Anny Dymnej - seriale i teatr

Początki w Teatrze Starym w Krakowie

Anna Dymna rozpoczęła aktorską edukację w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, którą ukończyła w 1975 roku. Jeszcze podczas studiów zadebiutowała na deskach Teatru Starego w Krakowie w spektaklu "Panną z Wilka" Aleksandra Fredry (1973). Po ukończeniu studiów dołączyła do zespołu tego teatru, gdzie zagrała wiele znaczących ról teatralnych, m.in. w "Zemście" Fredry czy "Damach i huzarach" Fredry.

Pierwsze role telewizyjne

Na małym ekranie zadebiutowała epizodyczną rolą kelnerki w serialu "Wojna domowa" (1965). Przełomem okazała się rola Haliny Kwiatkowskiej w serialu "Polskie drogi" (1977), a także epizody w "Domu" i "Lalce". Te wczesne role telewizyjne zwróciły uwagę reżyserów filmowych na jej aktorski talent.

Znaczące role w filmach fabularnych lat 80.

Współpraca z Janem Łomnickim

Pierwszą ważną kinową rolą Anny Dymnej była kreacja Zosi w dramacie "Znikąd donikąd" (1978) w reżyserii Jana Łomnickiego. Doceniona przez krytykę rola zapoczątkowała jej współpracę z Łomnickim i przyniosła kolejne ciekawe kreacje w filmach "Cholesterol" (1982) i "Wielki bieg" (1981).

Role w hitach lat 80.

Lata 80. to pasmo kinowych hitów z udziałem Anny Dymnej. Zagrała m.in. w komediach "Miś" (1980) Stanisława Barei oraz "Kingsajz" (1987) Juliusza Machulskiego. Widzowie docenili jej kunszt aktorski w dramacie "Gorączka" (1981) Agnieszki Holland, za którą otrzymała nagrodę na FPFF w Gdańsku.

Główna rola w "Gorzkich żniwach" (1993)

Praca z Wojciechem Marczewskim

Przełomową rolą w karierze Dymnej była Matylda w "Gorzkich żniwach" (1993) Wojciecha Marczewskiego. Kreacja tragicznej postaci chłopki zagubionej w powojennej rzeczywistości przyniosła jej nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na FPFF w Gdyni.

Uznanie krytyki

Rola w "Gorzkich żniwach" ugruntowała pozycję Dymnej jako aktorki dramatycznej. Krytycy podkreślali jej warsztat, wczucie się w postać i umiejętność poprowadzenia bohaterki przez wszystkie odcienie emocji.

Współpraca z Krzysztofem Zanussim i rola w "Czarnej serii"

Kobiece role filmowe Anny Dymnej - od debiutu do dziś

Filmy Zanussiego

Kolejnym reżyserem, z którym nawiązała owocną współpracę był Krzysztof Zanussi. Zagrała główne role w jego filmach "Brat naszego Boga" (1997) oraz "Czarna seria" (1992), za którą otrzymała Kryształową Kulę na FPFF w Sztokholmie.

Rola Ewy w "Czarnej serii"

Jako Ewa w "Czarnej serii" Dymna stworzyła poruszający portret kobiety rozdartej pomiędzy rodziną i karierą zawodową. Jej gra została uznana za jedną z najlepszych kreacji w dorobku aktorki.

Role komediowe i ekranowe romanse

Filmy Barei i Machulskiego

Oprócz ról dramatycznych, Dymna wielokrotnie udowadniała swój talent komediowy. Znakomite kreacje stworzyła m.in. w filmach Barei "Zmiennicy" (1986), "Ucieczka z kina Wolność" (1990) i Machulskiego "Kiler" (1997).

Role w romansach

Aktorka z powodzeniem wcielała się także w role ekranowych romansów - jako Maria w "Nadzorze" (1984) Wiesława Saniewskiego oraz Alicja w "Zazdrości i medycynie" (1973) Janusza Majewskiego.

Ostatnie lata - role w serialach TVP i filmach Krzysztofa Langa

Role w serialach TVP

W ostatnich latach Dymna regularnie pojawia się w produkcjach Telewizji Polskiej. Widzowie mogli oglądać ją m.in. w serialach "Lekcja martwego języka" (2008), "Sprawiedliwi - Wydział Kryminalny" (2010), czy "Wszystko przed nami" (2012).

Filmy Krzysztofa Langa

Do dziś aktorka współpracuje z uznanymi reżyserami, m.in. Krzysztofem Langiem, dla którego zagrała w filmach "Rewers" (2009) i "Pod Mocnym Aniołem" (2014). Te role udowadniają, że jej aktorski talent dojrzewa z każdą kolejną kreacją.

Podsumowanie

Kariera Anny Dymnej to pasmo aktorskich sukcesów na przestrzeni ponad czterech dekad. Artystka z jednakowym powodzeniem radzi sobie zarówno w repertuarze dramatycznym, komediowym jak i romansowym. Jej role zapisują się na stałe w historii polskiego filmu i seriali telewizyjnych. Dymna wciąż pozostaje aktywna zawodowo, nagradzając widzów kolejnymi wybitnymi kreacjami aktorskimi. Niewątpliwie jest jedną z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych polskich aktorek współczesnego kina.

Najczęściej zadawane pytania

Anna Dymna zadebiutowała na scenie będąc jeszcze studentką, w spektaklu "Panna z Wilka" w Teatrze Starym w Krakowie. Po studiach grała m.in. w spektaklach "Zemsta" i "Dam i huzarach" w tym samym teatrze.

Pierwszą ważną kinową rolą Anny Dymnej była Zosia w filmie "Znikąd donikąd" w reżyserii Jana Łomnickiego z 1978 roku.

W 1981 roku Anna Dymna zdobyła nagrodę na FPFF w Gdańsku za rolę w filmie "Gorączka" w reżyserii Agnieszki Holland.

Do najważniejszych reżyserów, z którymi wielokrotnie pracowała należą: Jan Łomnicki, Juliusz Machulski, Krzysztof Zanussi i Krzysztof Lange.

W ostatnich latach Anna Dymna grała role m.in. w serialach TVP "Wszystko przed nami" i "Sprawiedliwi" oraz filmach Krzysztofa Langa "Rewers" i "Pod Mocnym Aniołem".

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak dbać o nawodnienie organizmu latem?
  2. Szokujące co zrobiła Jennifer Aniston! Jedni biją brawo, inni są wstrząśnięci
  3. Najlepszy sprzęt do ćwiczeń w domu - porównanie i recenzje
  4. Kobiece aktorskie debiuty filmowe lat 60. i 70.
  5. Współczesne adaptacje dramatów Witkacego
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki

Zafascynowany światem filmu i seriali. Na blogu dzielę się recenzjami, ciekawostkami i rekomendacjami. Rozrywka to moja pasja, a ekran to mój kawałek sztuki. Zapraszam do kinowej podróży!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły