Najlepsze role Ignacego Gogolewskiego w polskim kinie

Najlepsze role Ignacego Gogolewskiego w polskim kinie
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki23.08.2023 | 7 min.

Ignacy Gogolewski to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, który ma na swoim koncie wiele niezapomnianych i kultowych ról filmowych. Jego aktorski dorobek jest imponujący - od czasu debiutu w 1976 roku zagrał w ponad 100 produkcjach fabularnych. Gogolewski wcielał się zarówno w role komediowe, jak i dramatyczne, od początku kariery uchodził za aktora niezwykle wszechstronnego. Przez lata stworzył galerię barwnych postaci, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego kina. W niniejszym artykule przybliżamy najciekawsze role w dorobku Ignacego Gogolewskiego, dzięki którym zdobył status gwiazdy polskiego aktorstwa.

Najbardziej kultowe role Ignacego Gogolewskiego

Rola Maksymiliana Paradysa w filmie "Chłopaki nie płaczą"

Jedna z najbardziej kultowych kreacji w dorobku Ignacego Gogolewskiego, która przyniosła mu ogromną popularność. W komedii "Chłopaki nie płaczą" z 2000 roku Gogolewski zagrał Maksymiliana Paradysa, ekscentrycznego projektanta mody zafascynowanego polską wsią lat 60. Rola Paradysa, ubranego w kolorowe garnitury i czapki myśliwskie, który snuje wizje nowej polskiej wsi, stała się niezwykle rozpoznawalna i wpisała się na stałe do historii polskiej komedii.

Rola Frania w filmie "Psy"

Kreacja młodego chuligana i przestępcy Frania w głośnym filmie Władysława Pasikowskiego z 1992 roku to zdecydowanie jedna z najważniejszych ról w karierze Ignacego Gogolewskiego. Aktor stworzył przekonujący i oscarowy portret zagubionego, pozbawionego perspektyw na przyszłość młodego bandyty, za co zebrał entuzjastyczne recenzje. Rola Frania przyniosła Gogolewskiemu ogromny rozgłos i status gwiazdy polskiego kina.

Rola Kazia Malinowskiego w serialu "M jak miłość"

Ignacy Gogolewski od 2000 roku gra w serialu "M jak miłość" postać Kazia Malinowskiego, sympatycznego i dobrodusznego mechanika samochodowego. Malinowski, mąż jednej z głównych bohaterek serialu, Kingi Zduńskiej, zyskał sympatię widzów swoim ciepłym i szczerym usposobieniem. Kreacja w serialu przyniosła Gogolewskiemu ogromną popularność i sympatię telewidzów.

Role komediowe Ignacego Gogolewskiego

Rola w filmie "Kiler"

W kultowej czarnej komedii Juliusza Machulskiego z 1997 roku Ignacy Gogolewski zagrał epizodyczną, ale bardzo charakterystyczną rolę Wiceprezesa Bractwa Samurajów. Jego komiczny występ jako przywódca grupki ekscentrycznych samurajów ubierających się w tradycyjne japońskie stroje to jeden z najzabawniejszych epizodów w filmie.

Rola w filmie "Kiler-ów 2-óch"

W sequelu filmu "Kiler" Gogolewski powtórzył swoją kultową rolę Wiceprezesa Bractwa Samurajów. Tym razem jego bohater organizował obóz samurajski, gdzie uczył specyficznego kodeksu honorowego. Aktor brawurowo wcielił się w tę komiczną postać, dostarczając widzom wielu zabawnych momentów.

Rola w filmie "Chłopaki nie płaczą"

Oprócz roli Maksymiliana Paradysa, Ignacy Gogolewski świetnie zaprezentował się również w innych scenach komedii "Chłopaki nie płaczą". Jego komiczny występ jako Tadzia, babci Reginy przebranej za atrakcyjną blondynkę, przyniósł wiele śmiechu i zapadł w pamięć widzów.

Ignacy Gogolewski w filmach obyczajowych

Rola w filmie "Magnat"

W głośnym filmie obyczajowym o współczesnym biznesie "Magnat" z 1995 roku Gogolewski zagrał postać Wojtka, asystenta tytułowego magnata granego przez Janusza Gajosa. Aktor bardzo przekonująco sportretował młodego człowieka próbującego odnaleźć się w bezwzględnym świecie wielkich pieniędzy.

Rola w filmie "Egoiści"

W kameralnym filmie "Egoiści" z 2000 roku Ignacy Gogolewski wcielił się w postać Kamila, męża głównej bohaterki granej przez Agnieszkę Włodarczyk. Jego kreacja mężczyzny uwikłanego w kryzys małżeński i poszukującego spełnienia poza związkiem została bardzo wysoko oceniona przez krytykę.

Rola w serialu "Na dobre i na złe"

W latach 1999-2000 Ignacy Gogolewski grał w serialu medycznym "Na dobrze i na złe" jedną z głównych ról, wcielając się w postać doktora Marcina Iwanowa. Jego kreacja lekarza zmagającego się z problemami osobistymi i zawodowymi spotkała się z uznaniem telewidzów.

Role dramatyczne Ignacego Gogolewskiego

Rola w filmie "Psy"

Mroczna i dramatyczna rola młodocianego bandyty Frania w filmie "Psy" Władysława Pasikowskiego to zdecydowanie jedno z największych aktorskich wyzwań w karierze Ignacego Gogolewskiego. Aktor w przekonujący sposób ukazał rozpad osobowości i moralny upadek swojego bohatera.

Rola w filmie "Widziałem Ewę nago"

W ekranizacji głośnej powieści Marcina Szczygielskiego Gogolewski zagrał Bogusława, męża tytułowej Ewy. Była to rola wymagająca ukazania wewnętrznych rozterek i pragnień, z czym aktor poradził sobie znakomicie, kreując wiarygodną i poruszającą postać.

Rola w filmie "Nic śmiesznego"

W dramacie społecznym "Nic śmiesznego" Ignacy Gogolewski wcielił się w Marka, młodego chłopaka ze środowiska patologicznego. Aktor przekonująco sportretował problemy swojego bohatera i jego desperackie próby wyrwania się z getta społecznego.

Ignacy Gogolewski w filmach historycznych

Rola w filmie "Quo Vadis"

W monumentalnej ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza Ignacy Gogolewski zagrał epizodyczną, lecz bardzo charakterystyczną rolę Nerona. Jego kreacja okrutnego i zepsutego władcy starożytnego Rzymu zapadła w pamięć widzów.

Rola w filmie "Katyń"

W dramatycznym filmie Andrzeja Wajdy o zbrodni katyńskiej Gogolewski wcielił się w porucznika Zawadzkiego, jedną z ofiar NKWD. Rola oficera Wojska Polskiego zamordowanego przez Sowietów należała do jednych z najmocniejszych kreacji aktorskich w tym filmie.

Rola w serialu "Czas honoru"

W serialu "Czas honoru" osadzonym w realiach okupowanej Warszawy Ignacy Gogolewski zagrał postać doktora Adamskiego, lekarza zaangażowanego w konspirację. Jego kreacja budziła uznanie wiarygodnym ukazaniem postawy Polaków pod okupacją.

Ignacy Gogolewski w produkcjach zagranicznych

Rola w filmie "The Pianist"

W głośnym filmie Romana Polańskiego opowiadającym o losach Władysława Szpilmana Ignacy Gogolewski zagrał epizodyczną, ale ważną rolę niemieckiego oficera Wilma Hosenfelda. Aktor wiarygodnie ukazał humanitaryzm tego oficera Wehrmachtu.

Rola w serialu "Homeland"

W amerykańskim serialu szpiegowskim "Homeland" Gogolewski wcielił się w postać szejka Al-Amin, przywódcy ugrupowania terrorystycznego z Bliskiego Wschodu. Rola ta pokazała jego warsztat aktorski również w produkcji zagranicznej.

Rola w filmie "The Trail"

W brytyjskim filmie sądowym "The Trail" Ignacy Gogolewski zagrał oskarżonego o morderstwo Rosjanina Vladimira Biesowieckiego. Aktor wnikliwie zbadał motywacje swojej postaci i stworzył wielowymiarowy, psychologiczny portret.

Podsumowanie

Kariera Ignacego Gogolewskiego obfituje w wiele wybitnych kreacji aktorskich, które na trwałe zapisały się w historii polskiego kina i telewizji. Od niezapomnianych ról komediowych po mroczne role dramatyczne - aktor zawsze potrafił przekonująco wcielić się w postać i stworzyć wiarygodny, wielowymiarowy portret bohatera. Dzięki swojemu talentowi i pracowitości Gogolewski zyskał miano jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, zdobywając uznanie krytyków i miłość widzów. Jego dorobek artystyczny jest imponujący i z pewnością jeszcze nie raz zaskoczy kinomanów kolejnymi, niezapomnianymi kreacjami.

Najczęściej zadawane pytania

Do najważniejszych ról w karierze Gogolewskiego należą m.in. Maksymilian Paradys w "Chłopakach nie płaczą", Franio w "Psach", Kaziuk Malinowski w "M jak miłość" czy role w filmach "Kiler" i "Quo vadis".

Gogolewski zagrał m.in. w takich zagranicznych produkcjach jak "The Pianist", "Homeland" oraz "The Trail".

Do jego najlepszych ról komediowych należą role w filmach "Kiler", "Kiler-ów 2-óch" oraz "Chłopaki nie płaczą".

Aktor zagrał dramatyczne role m.in. w takich filmach jak "Psy", "Widziałem Ewę nago" czy "Nic śmiesznego".

Do jego najważniejszych ról historycznych należą role w filmach "Quo Vadis", "Katyń" oraz serialu "Czas honoru".

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak dbać o nawodnienie organizmu latem?
  2. Filmy na podstawie powieści Olgi Tokarczuk
  3. Współczesne adaptacje dramatów Witkacego
  4. Arnold - czy Patricia Arquette świetnie wciela się w postać seryjnej morderczyni?
  5. Strażnicy Galaktyki 3 - recenzja filmu Marvela z 2023 roku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki

Zafascynowany światem filmu i seriali. Na blogu dzielę się recenzjami, ciekawostkami i rekomendacjami. Rozrywka to moja pasja, a ekran to mój kawałek sztuki. Zapraszam do kinowej podróży!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyZagraniczne ekranizacje polskiej literatury

Polskie powieści wśród arcydzieł kina - od hollywoodzkich superprodukcji po awangardowe artystyczne etiudy, wybitni reżyserzy światowi zekranizowali dzieła Sienkiewicza, Prusa, Reymonta, Żeromskiego i innych. Te ponadczasowe adaptacje zapisały polską literaturę na kartach historii kina.