Polskie filmy z wątkami okultystycznymi - mroczne thrillery

Polskie filmy z wątkami okultystycznymi - mroczne thrillery
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki14.08.2023 | 9 min.

Polskie kino od lat z powodzeniem sięga po gatunek thrillera. Wśród produkcji rodzimej kinematografii nie brakuje obrazów nacechowanych mroczną, okultystyczną atmosferą. Tego typu filmy cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów, którzy lubią dreszczyk emocji i grozę rodem z horroru. Co znajdziemy w polskich thrillerach okultystycznych? Jakie produkcje warto obejrzeć? Kto wciela się w role związane z czarną magią i rytuałami? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym zestawieniu.

Thrillery okultystyczne w polskim kinie

Polskie kino od dawna chętnie sięga po wątki związane z magią, okultyzmem i siłami nadprzyrodzonymi. Już w okresie międzywojennym powstały takie filmy jak „Mocny człowiek” czy „Demon w ciele kobiety” ukazujące nadprzyrodzone moce oraz opętanie. Po II wojnie światowej thriller okultystyczny rozwijał się w Polsce głównie w nurcie kina grozy, czego przykładem mogą być takie produkcje jak „Rękopis znaleziony w Saragossie” czy „Noc świętego Mikołaja”. Od lat 90. obserwujemy coraz śmielsze sięganie po wątki z pogranicza horroru i okultyzmu, czego dowodzą takie filmy jak „Ostatnia wieczerza”, „Las”, „Hiszpanka” czy „Wiedźmin”. Reżyserzy chętnie czerpią inspiracje z ludowych podań, wierzeń i przesądów, tworząc mroczne historie grozy.

Najciekawsze produkcje o tematyce okultystycznej

Filmy o opętaniu i egzorcyzmach

Jednym z najpopularniejszych motywów w polskich thrillerach okultystycznych jest opętanie oraz próby uwolnienia człowieka spod wpływu demona. Do najciekawszych obrazów tego nurtu zaliczyć można „Ostatnią wieczerzę” Jacka Bławuta, gdzie ksiądz próbuje uwolnić młodą dziewczynę od złych mocy. Podobny wątek odnajdziemy w „Egzorcyzmach Anneliese Michel” Magdaleny Łazarkiewicz, opartym na prawdziwych wydarzeniach. Świetną kreację aktorską w roli opętanej stworzyła w tym filmie Paulina Galazka. Do nurtu filmów egzorcyzmowych zalicza się również obraz „Dybuk. Rzecz o posesji” inspirowany żydowską legendą.

Produkcje ukazujące rytuały magiczne

Kolejnym motywem chętnie wykorzystywanym w polskim kinie są rytuały magiczne i czarna magia. Ich przykładem jest film „Las” Mariusza Pujszo, w którym grupa młodych ludzi w lesie odprawia okultystyczny rytuał z tragicznymi skutkami. Czarne zaklęcia i próby kontaktu ze zmarłymi obecne są również w filmie „W otchłani” Jacka Bławuta. Z kolei w „Kobiecie w bieli” Andrzeja Żuławskiego pokazane są rytuały spirytystyczne. Okultystyczne praktyki służące zdobyciu władzy i nieśmiertelności przedstawia thriller historyczny „Hiszpanka” Łukasza Barczyka.

Obrazy nawiązujące do masonerii i tajnych stowarzyszeń

Częstym motywem są także tajne stowarzyszenia i ruchy masońskie dysponujące ukrytą wiedzą. Przykładem jest „Angelus” Lecha Majewskiego ukazujący rywalizację zakonów o magiczny pierścień. Z kolei w „Śniegu” Andrzeja Jakimowskiego pewien zakon zajmuje się praktykami mającymi zapewnić nieśmiertelność. Tajemnicze bractwo odgrywa też istotną rolę w „Ostatniej rodzinie” Jana P. Matuszyńskiego poświęconej artystom Beksińskim.

Polskie horrory z elementami magii i okultyzmu

Straszne historie sięgające ludowych wierzeń

Polskie horrory chętnie czerpią z ludowych podań i przesądów, tworząc mroczne opowieści grozy. Przykładem jest „Demon” Marcin Wrona, gdzie na wsi dochodzi do serii tajemniczych zgonów związanych z miejscowym rusałkiem. Opowieści o topielcach i utopcu odnajdziemy również w „Topielisku” Ozimka. Z kolei „Mam dość” Anny Maliszewskiej nawiązuje do przesądów o czarnych kotach jako zwiastunach nieszczęścia. groza czerpiąca z ludowych wyobrażeń przenika też przez „Senną na jawie” Jacka Bławuta.

Mroczne thrillery osadzone w realiach współczesności

Nie brakuje również współczesnych thrillerów okultystycznych osadzonych w realiach dzisiejszej Polski. Przykładem jest „Wkręceni 2” Wojciecha Wójcika, gdzie grupa nastolatków próbuje odprawić seans spirytystyczny z opłakanymi skutkami. Okultystyczne motywy pojawiają się także w filmie „Jak zostałem gangsterem” Macieja Kawulskiego. Z kolei „Listy do M.” Konrada Niewolskiego łączą okultyzm z elementami kryminału. Współczesny, psychologiczny wydźwięk ma również film „W sieci” Małgorzaty Szumowskiej, gdzie dominują motywy opętania i manipulacji.

Filmy grozy nawiązujące do pogańskich obrzędów

Niektóre polskie horrory sięgają do pradawnych, pogańskich obrzędów i rytuałów. I tak „Kruk. Szepty słychać po zmierzchu” Lecha Majewskiego ukazuje mroczne słowiańskie kulty, a „Dziewczyny z Dubaju” Marii Sadowskiej - praktyki wiedźm znad Wisły. Z kolei w „Ikarze. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy pojawia się wątek ofiar z ludzi. Pogańskie motywy odgrywają też istotną rolę w „Ostatnim Komersie” Dawida Nickla.

Aktorzy grający w polskich thrillerach okultystycznych

Polskie filmy z wątkami okultystycznymi - mroczne thrillery

Najbardziej charyzmatyczni aktorzy wcielający się w role związane z okultyzmem

W polskich thrillerach okultystycznych występuje wielu znakomitych aktorów, którzy świetnie odnajdują się w mrocznych, tajemniczych rolach. Do najbardziej charyzmatycznych należą m.in. Robert Więckiewicz w roli księdza egzorcysty w „Ostatniej wieczerzy”, Arkadiusz Jakubik jako gangster wykorzystujący okultystyczne moce w „Jak zostałem gangsterem” czy Marcin Dorociński w roli inkwizytora walczącego z siłami nieczystymi w „Angelusie”. Swój talent aktorski potwierdzili również Maciej Stuhr wcielający się w alchemika w „Śniegu” oraz Danuta Stenka partnerująca mu w roli tajemniczej hrabiny.

Kobiety grające postaci medium, czarownicy czy wiedźmy

W polskich horrorach nie brakuje również interesujących ról kobiecych związanych z okultyzmem. I tak Magdalena Cielecka zagrała postać medium w „Listach do M.”, a Maria Dębska wcieliła się w czarownicę w „Dziewczynach z Dubaju”. Z kolei wiedźmę i uzdrowicielkę zagrała Kinga Preis w „Ostatnim Komersie”. Charyzmatyczne role przypadły również Soni Bohosiewicz jako opętanej dziewczynie w „Wkręconych 2” oraz Oldze Bołądź w roli enigmatycznej kobiety obdarzonej mocą w „W otchłani”.

Aktorzy odgrywający role osób opętanych lub uprawiających czarną magię

Nie brakuje również aktorów, którzy z powodzeniem wcielają się w role ludzi opętanych przez demony lub uprawiających czarną magię. Są wśród nich m.in. Bartłomiej Topa jako opętany w „Ostatniej rodzinie”, Sebastian Fabijański w roli mężczyzny opanowanego przez złe moce w „Sekrecie” oraz Mikołaj Roznerski jako gangster wykorzystujący magię w „Jak zostałem gangsterem”. Przekonujące kreacje aktorskie stworzyli również m.in. Mateusz Kościukiewicz czy Jakub Gierszał.

Reżyserzy polskich filmów okultystycznych

Twórcy specjalizujący się w mrocznych historiach

Za realizację wielu polskich filmów okultystycznych odpowiada garstka utalentowanych reżyserów, którzy na stałe związali się z tym nurtem. Należy do nich przede wszystkim Jacek Bławut, który ma na koncie takie tytuły jak „W otchłani”, „Ostatnia wieczerza” czy „Senna na jawie”. Specjalizuje się on w mrocznych, tajemniczych historiach z pogranicza grozy i thrillera. Innym cenionym twórcą jest Marcin Wrona, któremu zawdzięczamy „Demona” i „Chrystusa”. Reżyserami kilku ciekawych filmów okultystycznych są również Magdalena Łazarkiewicz („Egzorcyzmy Anneliese Michel”) oraz Maciej Pieprzyca („Ikar. Legenda Mietka Kosza”).

Reżyserki eksplorujące wątki związane z okultyzmem

W ostatnich latach coraz więcej polskich reżyserek decyduje się na podjęcie okultystycznej tematyki w swoich filmach. Przykładem jest Maria Sadowska, która nakręciła kontrowersyjne „Dziewczyny z Dubaju” łączące wątki kryminalne z elementami czarów. Z kolei w psychologicznym thrillerze „W sieci” Małgorzata Szumowska zgłębia motywy opętania i manipulacji. Okultyzm pojawia się również w nieco lżejszym wydźwięku w komedii „Wkręceni 2” w reżyserii Weroniki Wójcik.

Najciekawsze ekranizacje thrillerów o tematyce okultystycznej

W polskim kinie pojawiały się także udane ekranizacje literatury z wątkami okultystycznymi. Przykładem jest „Angelus” Lecha Majewskiego na podstawie powieści Jerzego Żuławskiego czy „Hiszpanka” Łukasza Barczyka będąca adaptacją prozy Świętochowskiego. Ciekawą próbą przeniesienia na ekran motywów okultystycznych był również „Wiedźmin” Marka Brodzkiego, którego scenariusz powstał na bazie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego.

Odbiór polskich filmów okultystycznych

Opinie widzów i recenzje krytyków

Polskie thrillery i horrory okultystyczne cieszą się sporym zainteresowaniem widzów, którzy doceniają w nich mroczną atmosferę, napięcie i dreszczyk grozy. Filmy tebzywają w większości pozytywnie oceniane przez fan

Podsumowanie

Polskie kino od lat z powodzeniem sięga po motywy związane z okultyzmem, czarną magią i siłami nadprzyrodzonymi. W rodzimej kinematografii nie brakuje udanych thrillerów i horrorów nawiązujących do demonologii, wierzeń ludowych czy tajnych stowarzyszeń. Filmy te przyciągają licznych widzów poszukujących mrocznych historii, które zapewnią im dreszczyk emocji. Okultystyczna tematyka daje też polskim twórcom filmowym szerokie pole do popisu jeśli chodzi o budowanie napięcia i kreowanie upiornej atmosfery. Być może właśnie dlatego polski thriller okultystyczny ma przed sobą jeszcze długą i owocną przyszłość.

Najczęściej zadawane pytania

Do najciekawszych polskich filmów okultystycznych zaliczyć można m.in. „Ostatnią wieczerzę”, „Demona”, „Las”, „W otchłani”, „Angelus”, „Hiszpankę” czy „Dziewczyny z Dubaju”. Warto też zwrócić uwagę na produkcje takich reżyserów jak Jacek Bławut, Marcin Wrona czy Magdalena Łazarkiewicz.

Znakomicie w tych rolach sprawdzają się m.in. Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik, Danuta Stenka, Magdalena Cielecka, Kinga Preis oraz Sonia Bohosiewicz. Na uznanie zasługują również role Bartłomieja Topy, Sebastiana Fabijańskiego i Mikołaja Roznerskiego.

Najpopularniejsze motywy to opętania, egzorcyzmy, rytuały magiczne, wierzenia ludowe, tajne stowarzyszenia oraz pogańskie kulty. Często pojawiają się również wątki demonologii, spirytyzmu i alchemii.

Większość z nich cieszy się zainteresowaniem widzów i zbiera dobre recenzje. Szczególnie udanymi produkcjami okazały się m.in. „Ostatnia wieczerza”, „Las”, „Angelus” czy „Demon”. Pokazuje to, że polski thriller okultystyczny ma się dobrze.

W najbliższym czasie na ekrany wejdą m.in. „Apokawixa” Xawerego Żuławskiego, „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej oraz „Chleb i sól” Damiana Kocura. Zapowiadają się one interesująco i być może wzbogacą gatunek polskiego thrillera okultystycznego.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak dbać o nawodnienie organizmu latem?
  2. Szokujące co zrobiła Jennifer Aniston! Jedni biją brawo, inni są wstrząśnięci
  3. Najlepszy sprzęt do ćwiczeń w domu - porównanie i recenzje
  4. Filmy na podstawie powieści Olgi Tokarczuk
  5. Polskie komedie pomyłek w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki

Zafascynowany światem filmu i seriali. Na blogu dzielę się recenzjami, ciekawostkami i rekomendacjami. Rozrywka to moja pasja, a ekran to mój kawałek sztuki. Zapraszam do kinowej podróży!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły