Powoli - subtelny film wart obejrzenia? Recenzja

Powoli - subtelny film wart obejrzenia? Recenzja
Autor Dariusz Michalak
Dariusz Michalak18.09.2023 | 4 min.

Kino artystyczne od zawsze dzieliło widzów. Jedni uwielbiają powolne, refleksyjne fabuły, które skłaniają do zastanowienia i przemyśleń. Inni wolą szybką akcję, efekty specjalne i zwroty akcji. Najnowszy film Jana Komasy "Powoli" to propozycja dla tych pierwszych. Reżyser znany z takich produkcji jak "Miasto 44" tym razem postawił na spokojną historię z małego, prowincjonalnego miasteczka. Czy "Powoli" to rzeczywiście tytuł, który warto zobaczyć? Przyjrzyjmy się bliżej, co oferuje ten wyróżniany na festiwalach obraz.

Fabuła filmu Powoli zaskakuje swoją prostotą

Bohaterem jest zwykły mężczyzna

Fabuła filmu skupia się wokół losów z pozoru zwyczajnego, przeciętnego mężczyzny po czterdziestce. Jest nim Robert, nauczyciel historii z niewielkiego miasteczka. Mamy tu więc bohatera bez jakichkolwiek wyjątkowych cech. Jest on wzorowany na przysłowiowym Kowalskim - takim trochę zagubionym w życiu, zmęczonym codziennością facetem. To postać, z którą wielu widzów może się utożsamić.

Akcja rozgrywa się w małym miasteczku

Robert mieszka i uczy w niewielkim, sennej mieście, gdzie wszyscy się znają i niewiele się dzieje. Jest to typowa polska prowincja, której specyfika została oddana bardzo realistycznie. Mamy tu charakterystyczne, wąskie uliczki, niską zabudowę, brak wielkomiejskiego gwaru. To miejsce, w którym czas płynie wolniej.

Brak efektownych scen i zwrotów akcji

Na fabule filmu ciąży atmosfera spokoju i zwolnione tempo. Nie ma tu żadnych spektakularnych scen czy nagłych zwrotów akcji. Wszystko toczy się niemalże senne, co pozwala widzowi na refleksję. Pojawiają się wątki egzystencjalne związane z sensem życia i przemijaniem. To kino wymagające cierpliwości.

Aktorstwo na wysokim poziomie

Główny aktor gra z wyczuciem

W roli głównej Roberta wystąpił utalentowany Michał Żurawski. Aktor znakomicie wcielił się w postać zmęczonego życiem nauczyciela. Doskonale oddaje apatię i rezygnację bohatera, ale też jego wewnętrzne rozterki. Gra bardzo subtelnie i z wyczuciem, nie popadając w patos czy przesadną egzaltację.

Chemia między aktorami wiarygodna

Żurawski świetnie gra nie tylko solo, ale też w duecie z Magdaleną Popławską, wcielającą się w żonę Roberta. Ich relacja jest bardzo naturalna i autentyczna. Widać zmęczenie tą codziennością, brak emocji, ale też wzajemną troskę i przywiązanie. Chemia między aktorami działa.

Role drugoplanowe równie dobre jak główna

Poza aktorstwem Żurawskiego i Popławskiej, na uznanie zasługują też role drugoplanowe. Warto wymienić tu kreację Piotra Głowackiego jako dyrektora szkoły czy Michała Sikorskiego w roli ojca głównego bohatera. Aktorzy doskonale uzupełniają się nawzajem.

Reżyseria i zdjęcia wspierają nastrój filmu

Ujęcia niezwykle estetyczne

Film zachwyca pięknymi, bardzo estetycznymi ujęciami, które wspierają nastrój melancholii i zadumy. Kamera bardzo często zatrzymuje się na twarzach bohaterów, przez co możemy dostrzec ich emocje.

Montaż podkreśla spokój i refleksję

Montaż również służy wyciszeniu i zastanowieniu. Brak tu szybkich cięć, a poszczególne sceny są od siebie oddzielone znaczącymi przerwami. To pozwala widzowi na kontemplację i wyciąganie wniosków.

Muzyka buduje nastrój melancholii

Muzyka jest bardzo stonowana, momentami wręcz minimalistyczna. Słychać tu głównie fortepian i instrumenty smyczkowe. Kompozycje idealnie budują nastrój zadumy i smutku.

Film pokazuje malownicze plenery

Powoli - subtelny film wart obejrzenia? Recenzja

Akcja rozgrywa się na wsi

Dużą część filmu obserwujemy w plenerach - na wsi i w lesie. Mamy okazję podziwiać piękne, malownicze pejzaże.

Dużo ujęć przyrody

Kamera chętnie zatrzymuje się na elementach przyrody - drzewach, łąkach, polach uprawnych. Te kadry oddają spokój prowincji.

Piękne pejzaże i architektura

W tle widzimy charakterystyczną wiejską architekturę - drewniane domki, stodoły, wszechobecne słupy energetyczne. To elementy tworzące nastrój.

Powoli to film o zmaganiu się z życiem

Bojowanie z codziennością

Jednym z głównych wątków filmu jest walka głównego bohatera z własną, nudną codziennością. Praca, obowiązki domowe, brak perspektyw - te bolączki wielu osób.

Próba odnalezienia sensu

Robert zadaje sobie pytania o sens własnego życia. Refleksja nad tym, dokąd zmierza i po co właściwie żyje. Poszukiwanie odpowiedzi.

Medytacja nad przemijaniem

Bohater zdaje sobie sprawę, że jego życie powoli przemija. Stąd medytacje nad starzeniem się i nieuchronnością końca.

Film wymaga cierpliwości, ale wart obejrzenia

Wolne tempo może nużyć

Największą wadą filmu jest z pewnością bardzo wolne tempo. Dla niektórych widzów może to być zbyt nużące.

Nagradzany na festiwalach

"Powoli" zdobyło już kilka prestiżowych nagród na festiwalach filmowych.

Dla miłośników kina artystycznego

To propozycja dla wielbicieli ambitnego, wymagającego kina. Jeśli lubicie powolne, refleksyjne fabuły - ten tytuł jest dla Was.

Podsumowanie

"Powoli" to zdecydowanie film, który dzieli widzów. Ci, którzy cenią szybką akcję i efekty, raczej się nim zawiodą. Jeśli jednak lubicie kino skłaniające do refleksji i zadumy, ten obraz może okazać się prawdziwą perełką. Atmosfera, zdjęcia, muzyka tworzą wyjątkowy klimat. Aktorzy grają znakomicie. To propozycja przede wszystkim dla miłośników ambitnego kina artystycznego. Jeśli macie cierpliwość, aby oddać się powolnemu rytmowi tej opowieści, seans może okazać się bardzo satysfakcjonujący. "Powoli" to z pewnością jeden z ciekawszych filmów ostatnich miesięcy.

Najczęstsze pytania

To dramat obyczajowy z elementami kina artystycznego.

Reżyserem jest Jan Komasa, twórca m.in. "Miasta 44".

Głównym aktorem jest Michał Żurawski.

Akcja ma miejsce w małym, prowincjonalnym miasteczku.

To propozycja przede wszystkim dla miłośników ambitnego kina. Wolne tempo może niektórych znużyć. Film zbiera jednak pozytywne recenzje.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak dbać o nawodnienie organizmu latem?
  2. Szokujące co zrobiła Jennifer Aniston! Jedni biją brawo, inni są wstrząśnięci
  3. Najlepszy sprzęt do ćwiczeń w domu - porównanie i recenzje
  4. Jak Internet zmienia nasze nawyki konsumpcyjne: Rozrywka w erze cyfrowej
  5. Kobiece aktorskie debiuty filmowe lat 60. i 70.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dariusz Michalak
Dariusz Michalak

Witajcie, Jako pasjonat dwóch i czterech kółek, dzielę się spostrzeżeniami o najnowszych modelach i nieoczywistych zakątkach motoryzacyjnego świata. Moje hobby wkracza też w świat filmów i seriali, gdzie krytyczne spojrzenie spotyka się z kinową magią. Razem odkrywajmy, jak zakupy, motoryzacja i fascynujące historie na ekranie tworzą niezapomnianą opowieść.

 


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły