Tetris - nasza recenzja filmu o legendarnym wynalazku

Tetris - nasza recenzja filmu o legendarnym wynalazku
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki21.09.2023 | 7 min.

Tetris to gra, która na zawsze odmieniła oblicze branży gier wideo i na trwałe wpisała się do kanonu popkultury lat 80. i 90. Miliony graczy na całym świecie po dziś dzień uwielbiają układać wirtualne klocki, próbując pobić swój rekord punktowy. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z niezwykłej i momentami dramatycznej historii powstania tego tytułu. Film dokumentalny „Tetris” rzuca nowe światło na losy twórców gry i trudności, z jakimi musieli się mierzyć. W naszej recenzji przybliżamy kulisy produkcji tego tytułu oraz analizujemy, czy film oddaje sprawiedliwość jednej z najpopularniejszych gier na świecie.

Początki Tetrisa w ZSRR lat 80.

Pomysł na grę

Historia Tetrisa zaczyna się w moskiewskim centrum obliczeniowym, gdzie pracował Aleksiej Pażytnow. To właśnie on w 1984 roku wpadł na pomysł gry opierającej się na układaniu spadających klocków. Pracując nad projektem w wolnym czasie, Pażytnow stworzył pierwszą wersję gry na komputerze Elektronika 60. Miała ona bardzo prostą dwuwymiarową grafikę, a sterowanie odbywało się za pomocą klawiatury.

Programowanie

Kiedy gra była gotowa, Pażytnow zwrócił się do kolegi ze studiów, Władimira Pokrioszkina, by ten pomógł mu przenieść ją na powszechniejsze w ZSRR komputery IBM PC. Pokrioszkin, doświadczony programista, zoptymalizował kod gry tak, by działała płynnie nawet na słabszych maszynach. Stworzył też system punktowy i rozbudował tryby gry. W ciągu kilku miesięcy powstała pełnowartościowa wersja Tetrisa gotowa do dystrybucji.

Pierwsze wydanie

W 1986 roku Tetris trafił do sprzedaży w ZSRR jako gra na komputery osobiste. Rozprowadzany był nielegalnie, gdyż twórcy nigdy nie opatentowali gry ani nie założyli firmy. Mimo to Tetris szybko zdobył popularność wśród radzieckich graczy. Wkrótce na fali aprobaty Pażytnow i Pokrioszkin zaczęli szukać wydawcy, który pomógłby im wejść na rynek zagraniczny.

Akcja filmu i główni bohaterowie

Aleksiej Pażytnow

Film przedstawia losy Aleksieja Pażytnowa, programisty który stworzył Tetrisa, ale nigdy tak naprawdę nie zyskał na nim majątku i sławy. Jest ukazany jako idealista, który pragnie, by jego gra trafiła do jak najszerszego grona graczy. Kiedy Tetris zdobywa popularność, Pażytnow stara się go sprzedać zachodniemu wydawcy i walczy o uznanie swoich praw autorskich.

Robert Stein i Kevin Maxwell

Jednocześnie śledzimy losy Roberta Steina i Kevina Maxwella, biznesmenów którzy próbują wykupić prawa do Tetrisa od Pażytnowa. Dzięki koneksjom Maxwella Tetris trafia na rynek brytyjski i amerykański, stając się globalnym fenomenem. Jednak Stein i Maxwell próbują wykorzystać brak umiejętności biznesowych Pażytnowa i ostatecznie odsunąć go od zysków z gry.

Problemy z prawami autorskimi

Film pokazuje perypetie Pażytnowa, który usiłuje uzyskać patent na Tetrisa i rości sobie prawa do wynalezienia gry. Jednak na przeszkodzie stoją Stein i Maxwell, którzy zastrzegają znaki handlowe i robią wszystko, by Pażytnow nie mógł nic zarobić na własnym dziele. Ostatecznie Rosjanin odchodzi z niczym, podczas gdy Tetris przynosi setki milionów dolarów zysku.

Strona techniczna i artystyczna filmu

Aktorstwo

W roli Aleksieja Pażytnowa występuje utalentowany aktor Sergey Bezrukov znany z serialu „Brygada”. Dzięki jego kunsztowi postać twórcy Tetrisa nabiera złożoności i głębi. Bezrukov świetnie ukazuje rozterki i wewnętrzne rozdarcie bohatera. Aktorzy grający Roberta Steina i Kevina Maxwella też dobrze oddają mentalność zachodnich biznesmenów.

Scenografia

Film świetnie odwzorowuje realia ZSRR i USA lat 80. Zobaczymy tu typowe radzieckie mieszkania, biura i ulice oraz luksusowe rezydencje amerykańskich przedsiębiorców. Dzięki temu świetnie oddany jest klimat epoki, kiedy powstawał Tetris. Scenografowie odtworzyli też wygląd pierwszych komputerów osobistych, na których programowano grę.

Muzyka

Oczywiście w filmie nie mogło zabraknąć legendarnego, wpadającego w ucho tematu muzycznego gry. Słynny rosyjski motyw przewija się przez cały film, budując jego charakterystyczny klimat. Usłyszymy też inne utwory elektroniczne nawiązujące do stylistyki lat 80. Całość została świetnie zrealizowana pod względem dźwięku.

Przesłanie filmu

Tetris - nasza recenzja filmu o legendarnym wynalazku

Walka o uznanie

Jednym z głównych wątków jest walka Aleksieja Pażytnowa o uznanie jego zasług dla powstania Tetrisa. Choć to on wpadł na pomysł i stworzył pierwszą wersję gry, przez lata musiał walczyć o swoje prawa z biznesmenami, którzy zmonopolizowali sprzedaż Tetrisa na Zachodzie. Film pokazuje jego trudną drogę do uzyskania należnego mu szacunku.

Problemy z piractwem

Kolejnym ważnym tematem jest piractwo i nieuczciwe wykorzystywanie cudzej własności intelektualnej. Twórcy Tetrisa nigdy nie opatentowali gry, przez co inni bez skrupułów zaczęli ją kopiować i sprzedawać na własną rękę. Film obrazuje skalę tego procederu i uświadamia, jak mocno ucierpieli na tym sami autorzy.

Fenomen Tetrisa

W końcu produkcja pokazuje, jak Tetris stał się prawdziwym fenomenem i na zawsze wpisał się do historii gier. Dzięki prostej, a zarazem wciągającej rozgrywce zdobył popularność na całym świecie i trafił do masowej wyobraźni. Film oddaje hołd tej niezwykłej grze, która wciąż ma rzesze fanów.

Podsumowanie filmu

Mocne strony

Film „Tetris” to bardzo ciekawy obraz oparty na faktach, który pozwala poznać historię jednej z najsłynniejszych gier na świecie. Jego dużym atutem jest świetna, wciągająca fabuła i barwne postacie bohaterów. Znakomicie też oddana jest epoka lat 80., kiedy rozgrywa się akcja. Warto docenić grę aktorów i aspekt techniczny produkcji.

Słabe strony

Choć film trzyma w napięciu i dobrze się go ogląda, można odnieść wrażenie, że pewne wątki zostały nieco uproszczone. Na przykład konflikt Pażytnowa z zachodnimi biznesmenami mógłby być bardziej pogłębiony. Produkcja skupia się głównie na rosyjskim wątku, pomijając nieco szerszy kontekst powstania Tetrisa.

Czy film oddaje hołd Tetrisowi?

Mimo kilku niedoskonałości, film „Tetris” w satysfakcjonujący sposób oddaje hołd tej genialnej grze i jej twórcom. Dzięki tej produkcji młodsze pokolenie może poznać niezwykłą historię gry, która na zawsze zmieniła świat rozrywki elektronicznej. Gorąco polecamy ten obraz wszystkim miłośnikom gier retro.

Podsumowanie

Film "Tetris" to fascynująca opowieść o powstaniu jednej z najpopularniejszych gier na świecie. Przybliża dramatyczne losy jej twórców, którzy na własnej skórze przekonali się, jak ciężka bywa droga od stworzenia genialnego pomysłu do odniesienia sukcesu. Produkcja trafnie uchwyciła klimat epoki i po mistrzowsku odtworzyła historie prawdziwych ludzi, dzięki którym Tetris na zawsze odmienił świat rozrywki. Gorąco polecamy ten film wszystkim, którzy interesują się historią gier komputerowych.

Najczęściej zadawane pytania

Tetris został stworzony w 1984 roku przez radzieckiego programistę Aleksieja Pażytnowa. Pracował on w moskiewskim centrum obliczeniowym. W wolnym czasie opracował koncepcję gry opierającej się na układaniu spadających klocków.

Choć Tetris zdobył ogromną popularność, jego twórca przez lata walczył o uznanie swoich praw autorskich i zyski z gry. Amerykańscy biznesmeni zmonopolizowali sprzedaż Tetrisa na Zachodzie, pozbawiając Pażytnowa należnych mu tantiem.

Kluczem do sukcesu Tetrisa była niezwykle wciągająca, a zarazem prosta rozgrywka. Gracz musiał błyskawicznie podejmować decyzje, co u wielu wywoływało uzależnienie. Tetris idealnie wpisywał się w erę komputerów osobistych lat 80.

Film dokumentalny "Tetris" miał premierę w 2020 roku. Obecnie dostępny jest m.in. na platformach iTunes, Google Play, Amazon Prime Video oraz w wypożyczalniach internetowych.

Zdecydowanie tak. To świetnie zrealizowana produkcja, która w ciekawy sposób przedstawia historię legendarnej gry. Film warto zobaczyć dla świetnej fabuły i aktorstwa.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak dbać o nawodnienie organizmu latem?
  2. Najlepszy sprzęt do ćwiczeń w domu - porównanie i recenzje
  3. Kobiece aktorskie debiuty filmowe lat 60. i 70.
  4. Współczesne adaptacje dramatów Witkacego
  5. Między nami żywiołami - recenzja filmu katastroficznego
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki

Zafascynowany światem filmu i seriali. Na blogu dzielę się recenzjami, ciekawostkami i rekomendacjami. Rozrywka to moja pasja, a ekran to mój kawałek sztuki. Zapraszam do kinowej podróży!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły